Сa представницима вјерских заједница о актуелној ситуацији

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић на данашњем састанку разговарао је са представницима три вјерске заједнице са овог подручја о новонасталој ситуацији те о   одлукама и активностима републичког и општинског Штаба за ванредне ситуације.
Заједнички је констатовано да је састанак био врло користан  и са поруком да су у овим тешким временима пуним изазова, на искушењу солидарност и заједништво.

„Све три вјерске конфесије са овог подручја  имају различите  инструкције  за поступање  током ове новонастале ситуације. Једно је сигурно,  у овим тренуцима потребно је потпуно поштовање свих мјера које се предузимају од стране виших нивоа власти како би што лакше и брже превазишли ову ситуацију“, каже Милићевић.
Он додаје да на подручју општине Шамац до данас нема заражених корона вирусом, али се мора водити рачуна о времену које долази  и сходно томе и понашати, те све  вјерске обреде  ускладити са новонасталом ситуацијом.
Шамачки свештеник Јово Лакић захвалио се начелнику на позиву, те истакао да се у времену када очекују највећи празник Васкрс придржавају свих мјера.
„Придржавамо се свих мјера а молим и наш народ да се придржава мјера које су донијеле надлежне власти. Ми у цркви не ускраћујемо никакве обреде, али масовних окупљања неће бити. Службе ће се одржавати суботом и недјељом и осталим празницима уз минималан број вјерника. Позивамо све вјернике старије од 65 година, као и оне млађе слабијег општег здравственог стања да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.“, каже Лакић.
Шамачки ефендија Сафет Караахметовић каже да исламска заједница од 17. марта има  одлуку и инструкције Вијећа муфтија гдје су све џамије у БиХ  у потпуности затворене за вјернике и јавна окупљања и да је дозвољено да у те објекте улазе само упосленици.
„Инструкције су врло јасне. Због континуитета, остављена је могућност и право да вјерски службеник обави обред са члановима имамског одбора, али да тај број не прелази више од пет људи. Када је у питању вјерска сахрана – џеназа инструкције су јасне, искључиво у кругу чланова породице“, каже Караахметовић.
Католички свештеник из Тишине Блаж Марковић каже је потребно да ову ситуацију озбиљно разумијемо,те додао да у црквама нема миса, а цркве су отворене за појединачну молитву.

Светлана Павловић, дипл.журналиста