У карантину локалне заједнице тренутно смјештено четири лица

Према упутству Министарства здравља Републике Српске и Републичког штаба за ванредне ситуације све локалне заједнице у Републици Српкој па тако и општина Шамац, имале су обавезу да формирају карантин локалне заједнице у који ће бити смјештена лица која долазе из иностранства а имају пребивалиште на подручју општине Шамац као и лица која прекрше изречену мјеру самоизолације.
У карантин који је за те сврхе формиран у средњошколском центру „Никола Тесла“ тренутно су смјештене четири особе. Одговорни тим за управљање карантином чине представници Дома здравља Шамац, Полицијске станице и Општинске управе.

„У карантин се смјештају лица која имају пребивалиште на подручју општине Шамац, а долазе из инострнства, као и лица која прекрше изречене мјере самоизолације. Обезбијеђен је смјештај, храна, приступ интернету и друго. Лица ће боравити овдје 14 дана након чега ће бити тестирана на корона вирус, те уколико тест буде негативан моћи ће ићи кућама“, каже Слободан Стојић, замјеник команданта Штаба за ванредне ситуације општине Шамац, додајући да имају на располагању 14 учионица за смјештај лица у карантин.
Представник Дома здравља др Јока Симић истиче да су у локални карантин смјештена четири лица, једна жена и три мушкарца средње животне доби.
„Свакодневно вршимо епидемиолошки надзор и провјеравмо да ли имају некаквих тегоба. То су за сада здраве особе којима се свакодневно прати здравствено стање, ако би дошло до било каквих тегоба они иду даље у процедуру у којој се ради лабораторијска обрада“, каже Симићева.
Она каже да су у карнтин смјештена лица која су дошла из иностранства и која морају да буду у карантину по процедурама, а основни разлог њиховог задржавања овде је период инкубације када би особа потенцијално могла да постане позитивна на корона вирус.

Светлана Павловић, дипл.журналиста