Подјела пољопривредних сјеменских пакета

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске реализује мјеру подршке пољопривредној производњи путем подјеле сјеменских пакета за потребе малих пољопривредних газдинстава.
Општини Шамац  додијељено је 90 пакета, који су подијељени јуче, 15. априла 2020. године.
Ријеч је о ванредној мјери која  се реализује из пројекта ИФАД „Унапређење конкурентности у руралним подручјима“.
Циљ је омасовљавање пољопривредне производње и успостављање прехрамбене безбједности широм Републике Српске.

Начелник Одјељења за привреду и инспекцијске послове у Општини Шамац Предраг Недић каже да приоритет у овој ванредној мјери имају социјалне категорије: вишечлане породице, материјално необезбијеђена домаћинства која немају редовна примања, примаоци социјалне помоћи и остале рањиве категорије које имају на располагању најмање пола дунума обрадивог пољопривредног земљиштва.
Недић напомиње да је подјела пакета извршена на двије локације у Црквини и Обудовцу за мјесне заједнице које гравитирају Црквини и Обудовцу.
„Захвалио бих се Влади РС и Министарству и надам се да ће бити још оваквих пакета за наше пољопривредне произвођаче“, каже Недић.
Стручни савјетник при Министарству пољопривреде, Јединице за координацију пољопривредних пројеката Слађана Берић Товирац каже да је циљ да производни пакет омогући произвођачима да осигурају прехрамбену сигурност производа у току године и послије у току зимског периода.
„Пакет се састоји од сјеменског кромпира, вјештачког ђубрива, различитих картица поврћа, пасуља, грашка, лука и друго, односно у пакету се налази све што је потребно да једна породица засади на неких пола дунума“ - каже Берић Товирац.