Одржана прва ванредна сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

Прва ванредна сједница Скупштине Општине Шамац одржана је данас у хотелу „Плажа“ уз све мјере мјере и препоруке републичког Штаба за ванредне ситуације везано за дезинфекцију простора, мјере социјалне дистанце и друго.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић је  рекао да су на основну сагласности републичког Штаба  и Министарства управе и локалне самоуправе данас одржали Скупштину, те расправљали о пет тачака дневног реда.

Милићевић  додаје да су  имали три тачке које се директно тичу помоћи привредницима у отежаним условима пословања насталим због пандемије корона вируса с једе стране стране, а с друге стране  имали су двије тачке које имају за циљ пуњење Буџета, а односе се на  одлуку о начину и условима јавне продаје непокретности у својини Општине и одлуку о продаји непосредном погодбом градског грађевинског емљишта у својини Општине Шамац.
„ Уназад мјесец и више дана имамо  40 одсто мањи прилив средстава“, каже Милићевић.
Он додаје да је Скупштина данас са аспекта ублажавања последица од вируса корона по привреднике на подручју општине Шамац  донијела Одлуку о ослобађању  обавеза плаћања општинске комуналне таксе за заузимање јавне површине, те Одлуку  о ослобађању плаћања закупнине за кориштење пословних простора у власништву Општине Шамац.

„Одборници Скупштине данас су донијели закључак  у вези са субвенцијом за одржавање постојећег броја запослених у привредним субјектима као мјеру за ублажавање негативних посљедица изазваних новим корона вирусом. Ми  ћемо наредних дана донијети Правилник којим ћемо дефинисати да сваки привредни субјекат уз подношење пријаве Пореској  управи са бројем радника које су имали у мјесецу  марту  поднесе и  захтјеве по раднику  како би на свој рачун добили одређена новчана средства“каже Милићевић.
Он каже да су укупна средства која су предвиђена за ове потребе  70.000 КМ, те ако се томе придода  онај дио средстава који ће бити усмјерена са аспекта ових такси тако да ће  укупан сет мјера износити 80.000 КМ.

„Ово је  ово је први сет мјера. Зависно од развоја даље ситуације  у РС  и на овом подручју ми ћемо доносити и наредне мјере, а све у циљу ублажавања лоших еконмских последица на привреднике на овом подручју“, наглашава Милићевић.
Предсједник Скупштине општине Николина Шкрбић истакла је да су од  републичког Штаба за ванредне ситуације  27. априла добили одобрење за одржавање прве ванредне сједнице Скупштине, те да је на дневном реду Колегјум Скупштине прије тога предложио тачке које се тичу одлука које су из надлежности Скупштине општине Шамац, а тичу се ублажавања негативних последица изазваних вирусом корона и мјерама које су морале бити предузете ради заштите здравља становништва.

„Колегијум је   одлучио  да на даншњој сједници не могу присуствовати три одборника која су старија од 65 година како би се испоштовала Одлука републичког Штаба  о забрани кретања за та лица ради заштите њиховог здравље. Испоштоване су све  мјере од  социјалне дистанце минимално 2 метра између одборника преко  до  дезинфекције простора па до дезинфекције лица која улазе у салу. Сви одборници су имали маске и рукавице  и све што је било потребно да се ова сједница одржи  у што краћем року са што мање учесника у раду“, каже Шкрбићева.
Она је додала да је Колегијум одлучио да само начелници Одјељења из Кабинета начелника који су неопходни за одржавање сједнице могу присуствовати, а представници медија могли су узети само кадрове, а након сједнице   узете су изјаве.
„Задовољна сам  конструктивношћу одборника. Сви одборници су подржали све тачке дневног реда уз  минимално вријеме које смо морали провести у сали“, нагласила је Шкрбићева.

Светлана Павловић, дипл.журналиста