Обиљежен Дан побједе над фашизмом

Представници Општинске управе и Борачке организације данас су поводом обиљежавања 75 година од побједе над фашизмом положили вијенце на Спомен-обиљежје погинулим борцима и жртвама Другог свјетског рата, као и на централни споменик погинулим борцима 1992 -1995 године.
Вијенце су положили на Спомен костурницу представници општинске Борачке организације гдје је у Другом свјетском рату погинуло 600 лица са подручја Шамца, од којих 187 бораца, и на Централни споменик погинулим борцима у протеклом рату подигнут за 440 погинулих припадника Друге посавске бригаде, од којих су 362 била са шамачког подручја.

Начелница Одјељења за Општу управу Лепа Тривић рекла је да је данас један од најзначајнијих дана у људској историји, јер се ради о дану када је Њемачка потписала своју капитулацију и тиме је завршен Други свјетски рат који је однио највећи број људских  жртава.
„Процјењује се да је негдје од 50 до 75 милиона људи изгубило свој  живот у Другом свјетском рату, такође морамо га памтити и по Холокаустима који су били својствени тадашњој Њемачкој“, каже Тривићева.

Предсједник Борачке организације Радован Зорановић истиче да су данас полажени  вијенци да бисмо обиљежили седам  ипо деценија побједе над највећом пошасти која је владала у 20 вијеку, а то је био фашизам.
„У нашем последњем одбрамбено -отаџбинском рату  ми смо само штитили наша огњишта, наш народ, да не страда као што је страдао у Другом свјетском рату,“каже Зорановић.

Светлана Павловић, дипл.журналиста