Јачање капацитета ЈП “Слободна зона“ и КП “Водовод и канализација“

У oпштини Шамац данас је одржан састанак на којем су присуствовали начелник општине Ђорђе Милићевић са сардницима  и директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност РС  Срђан Тодоровић.На састанку су размјењене информације о току реализације заједничких  пројеката.
Након састанка Начелник општине се захвалио директору Фонда на континуираној сарадњи у протекле четири године која је  за резултат имала набавку  опреме и возила за два шамачка предузећа,  ЈП „Слободна зона“ и КП „Водовод и канализација“.

„Ријеч је о нешто више од  114.000 КМ бесповратних средстава одобрених од стране Фонда а на основу Јавног позива на који су су кандидовали ЈП „Слободна зона“ и КП„Водовод и канализација“. На тај начин смо,  уз додатно учешће општине   од око  34.000 КМ предузећа наставили са набавком опреме и возила неопходних за рад ова два предузећа. Очекујем да се ова добра сарадња настави и у будућем периоду“-изјавио је Милићевић.
„Такође,када је у питању ЈП „Слободна зона“  битно је нагласити да смо нормално функционисање обезбиједили без кредитне задужености. Поређења ради, до 2016.године у оквиру овог предузећа из кредтиних средстава  извршена је набавка опреме од око 100.000 КМ а данас четири године касније улагања су око 114.000КМ али су у питању бесповратна средства.“ каже Милићевић.

Директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност РС Срђан Тодоровић  истиче да је ово наставак добре сарадње општине и Фонда на  заједничким пројектима а тичу се побољшања квалитета управљања отпадом на територији општине Шамац и у области побољшања квалитета снабдијевања водом у Општини.
„Говорили смо о сарадњи  на  пројектима и активностима које ће Фонд проводити  у овој години, али и у наредним  годинама.Поред осталих, остварили смо  добру сарадњу  и на пројектима  повећања енергетске ефикасности. Основна школа у Обудовцу  је дио овог пројекта , гдје ће у оквиру реализације овог пројекта бити извршена  санација фасаде на школи, замјењени су прозори и кровни покривач.“, каже Тодоровић.

Директор ЈП „Слободна зона„  Лазар Ђекић истиче да су реализацијом овог пројекта са Фондом набавили трактор  са тарупом који ће користити за кошење и уређење травнатих површина на територији општине Шамац као канте и контејнере које ће користити за одлагање комуналног отпада.
Директор КП„Водовод и канализација“ Михајло Ђурђевић  истиче да ово предузеће  иако је повећало наплату за 70%  немају  довољно средстава која би усмјерили у нававку додтане опреме  из разлога што велики дио средстава иде на отпалту дуговања из претходног периода.
„Овом приликом, захваљујем се  Фонду и Општини Шамац. Трактор са цистерном који смо набавили кроз овај пројекат  неопходан нам је за одржавање канализационе мреже,“каже Ђурђевић.

Светлана Павловић, дипл.журналиста