Откривена Спомен – плоча за 29 погинулих у Доњој Дубици

У Доњој Дубици у храму Успења Пресвете Богородице је откривена и освештана спомен-плоча за 29 погинулих мјештана током протеклог рата, као и она постављена за Рајка Ђурића Трумана који је заслужан за извлачење српске нејачи и дјеце из овог мјеста.
У Доњој Дубици је 1992. године живјело 979 Срба.

Од тог броја 240 је најстрашније мучено у логорима у Оџаку, Броду и Орашју, током рата је погинуло 47, а имена њих 29 су на спомен-плочи.
Пројекат израде спомен-плоча коштао је 3.000 КМ, од чега је 90 одсто помогла општина Шамац, што је, према ријечима начелника Ђорђа Милићевића била обавеза, јер велики број људи који су изгубили домове и породице са подручја Доње Дубице, Новог Града и Трњака данас живи на подручју Шамца.

Милићевић се захвалио Удружењу логораша и Удружењу Дубичана који су ово организовали заједно са општином Шамац.
"Част ми је да општина може помоћи да се будуће генерације сјећају оних који су дали жртве за Српску", рекао је Милићевић.
Предсједник Удружења логораша Шамац Миле Слијепчевић подсјетио је да су Срби из Доње Дубице расељени свуда по свијету, чак и у Аустралији, а данас у Доњој Дубици има 35 насељених кућа са око 45 старих становника.
Благоје Симић из Шамца био је блиско везан са људима који су изгубили животе, прије свих са Рајком Ђурићем за кога је рекао да је показао велику хуманост и љубав према народу.
"Изводио их је на безбједно подручје и управо на тим задацима хуманости је изгубио живот", навео је Симић.

Син Рајка Ђурића, Душан поносан је на лик и дјело које је његов отац учинио за своје село Доњу Дубицу и српски народ.
"Поносан сам на своје Удужење логораша Шамац на челу са предсједником Милетом Слијепчевићем. Погинули борци заслужују да спомен-плоча буде у цркви и да се при свакој молитви помену погинули јунаци", рекао је Ђурић.

Након полагања вијенаца и цвијећа у Друштвеном дому приказана је видео-репортажа под називом "Дубицо, памти", гдје су представљене биографије људи чија имена су на спомен-плочи.