Помоћник федералног министра у Шамцу

• Аутор Super User
  • Погодака: 1896
  • 16 феб

Федерално Министарство расељених особа и избјеглица објавило је Јавни позив који траје 60 дана за обнову кућа повратника, избјеглица и расељених особа. Јавни позив се тиче општине Шамац и сусједних општина, повратак из Федерације у РС. Ове категорије становништва требају да поднесу захтјеве за реконструкцију стамбених јединица у циљу повратка на подручја гдје су живјели прије.

У том циљу општину Шамац 4. фебруара су посјетили представници Федералног Министарства, Здравко Бељо помоћник министра за расељене особе и избјеглице и Самра Милковић стручни сарадник у сектору федералног министарства за обнову. Они су са представницима повртаничких мјесних заједница и општинским менаџментом разговарали на тему повратка и подношења захтјева . У прошлој години према овом Министарству није било захтјева од стране ових категорија па је ове године дата могућност да већи број добије донацију од Федералног министрства.
-Захвалио би се гостима из федералног министарства који су нашли времена и дошли у општину Шамац да реализујемо један пројекат који смо договорили на скупу повратника у Хасићу. Наиме расписан је Јавни позив за додјелу одређених донаторских средстава, конкретно и на нашем подручју јер смо у 2009. години имали велику апстиненцију реализације оваквих пројеката. Данас по расписаном пројекту смо одлучили да упознамо све категорије становништва које могу ући у овај пројекат о самим условима пројекта и да општински менаџмент помогне у сервисирању остваривања права на тај пројекат – рекао је Саво Минић начелник општине Шамац.
Помоћник министра за расељене особе и избјеглице у федералном министарству Здравко Бељо истакао је на овом састанку да општина Шамац у овом Јавном позиву има могућност да добије више средстава за реконструкцију, обзиром да у претходној години није било захтјева према овом Министарству.
-Изражавам задовољство односом начелника и руководства општине што нас подржавају, а захваљујем се и свим представницима повратничких мјесних заједница који су ту. Јавни позив је расписан до 21. фебруара. Ми смо данас овде да појаснимо људима о критеријима и свим нејасноћама и ово је прва општина којој смо дошли у посјету, а разлог томе је зато што у протеклом времену нисмо овде били активни, јер је такав је био сплет околности – рекао је Здравко Бељо.
Бељо је истакао да пројекат финансира федерално министарство расељених особа избјеглица, као и остали донатори, а висина средства која ће се доботи зависи колико ће се јавити лица на јавни позив.