Рушевни објекти пријете грађанима

У насељеном мјесту Шамац налази се велики број оштећених и дотрајалих објеката због старости. Ти објекти грађени су  у прошлом вијеку негдје око  30 -тих година, а њихова старост је око 90 година. Власници објеката нису присутни на овим просторима, а то су у принципу објекти који су напуштени и нико о њима не води бригу. На таквим објектима је видљив траг учинка времена, оронили су кровови, димњајци су у распаднутом стању, фасаде су оштећене и отпале са објеката тако да објекти својим постојањем и у оваквом стању су пријетећа опасност за све кориснике пролазнике, за одвијање саобраћаја и по живот и здравље људи који живе у овом граду, тако да се морају предузимати хитно одређене мјере. У улици „Мајке Јевросиме“ у самом центру града гдје је највећа концентрација становника и омладине кров се урушио, али на сву срећу није било у том тренутку пролазника.  Одјељење за урбанизам и стамбено комуналне послове у општини Шамац је прије 10 дана регистровало тај објекат и издало рјешење власницима да поступе у складу са важећим прописима, међутим временске прилике нису дозволиле, а власницима објеката остало је још 10 дана да на објекту уколоне недостатке.

- Административна служба општине Шамац је предузела већ одређене радње и средином прошле године кренула са интензивним активностима по питању ових објеката, тако да смо евидентирали у принципу све објекте који се налазе у таквом стању. Њих је на овом подручју око 85. Сви су у приватном власништву, напуштени су, не користе се ни у какве сврхе. Један број је стамбених и стамбено пословних објеката.Већина власника ових објеката су Бошњаци преко 50 посто који су се раселили из Шамца и не живе на овим просторима, негдје око 35 посто су власници Срби, а остало су власници Хрвати. Имамо великих проблема у сарадњи са власницима тих објеката јер је врло тешко доћи до њих, неки су умрли, неки нису провели оставинску расправу гдје је врло тешко утврдити ко су стварни власници тих објеката како би остварили једну здраву комуникацију и коначном рјешењу и да стављамо те објекте у функционално стање како би град љепше изгледао, како би услови за живот били бољи за све становнике и пролазнике који с нађу на нашем простору – рекао је Ђуро Ћосић начелник Одјељења за урбанизам и стамбено комуналне послове у општини Шамац.

Ћосић је нагласио да ће  Одјељење у складу са важећим скупштинским одлукама и у складу са важећим Законима РС проводити и даље ове активности, дали ће се власници појавити или не. Било би веће задовољство уколико би се појавили власници, каже Ћосић, да са њима нађемо заједничко рјешење да се објекти ставе у функцију, али  ми ћемо и без њих водити активности  у складу са Законом и нашим овлаштењима ову активност и довести до краја да те објекте искључимо из ситуације да су они опасност за живот и здравље људи.

Он је овом приликом поново апеловао на власнике да се јаве у ово Одјељење да се направе рјешења и да коначно нађу право рјешење за овакве објекте.