Одржана сједница Скупштине општине Шамац

У Шамцу је данас одржана 42. редовна сједница Скупштине општине на којој су одборници  расправљали о 16. тачака дневног реда и тако усвајали информације и доносили Одлуке значајне за живот и рад у овој локалној заједници.
Након сједнице, предсједница Скупштине Николина Шкрбић изразила је задовољство обзиром да су и поред свих потешкоћа изазваних епидемиолошком ситуацијом и вирусом корона успјели у великом проценту да реализују Програм рада Скупштине и све тачке које су биле предвиђене до љетне паузе, иако један одређен број мјесеци нису одржавали редовне сједнице.

Једна од најзначајнијих тачака на данашној сједници био је приједлог одлуке о усвајању Нацрта Урбанистичког плана за шире урбано подручје градског насеља Шамац, изјавила је предсједница.
Она је додала да су, поред осталих, данас усвојили документ који се зове Платформа за мир  и Акциони план за реализацију Платформе за мир.
„Платформа за мир је један оквирни и декларативни документ који промовише мир као једну од темељних и највећих вриједности БиХ и свих њених народа. Ми смо једна од 70 општина и градова у БиХ која је усвојила овакав документ који отвара могућност удружењима грађана, удружењима жена и вјерским организацијама на овом подрујчу да могу конкурисати разним инфарструктурним пројектима на Јавне позиве УСАИД-овог пројекта „Про – Будућност“, каже Шкрбићева.
На сједници Скупштине данас су одборници усвојили и Закључак о проведеној Јавној расправи и јавним презентацијама у вези са Нацртом плана парцелације за аутопут и гасовод Вукосавље – Брчко.

Начелница Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне послове Ведрана Михаљчић каже да је у посљедњих 20 дана на подручју општине Шамац проведен Јавни увид за Нацрт Плана парцелације аутопута и гасовода дионице Вукосавље – Брчко у склопу ког су одржане и презентације у мјесним заједницама кроз које пролази траса планираног аутопута.
„Увидом у достављену документацију уочили смо да претходно планиран прикључак на подручју општине Шамац у овом Нацрту није планиран, те смо у вези са тим Начелник општине и ја одржали састанке са Министром за просторно уређење и Министром саобраћаја и веза од којих смо добили потпуну подршку за враћање претходно планираног прикључка на подручју наше општине“, истиче Михаљчићева.

На данашњој редовној 42. сједници Скупштине одборници су усвојили извјештај о стипендирању  студената и ученика на подручју општине Шамац у школској 2019/2020 години, извјештај о утрошку средстава прикупљених по основу водних накнада у 2019. години са Планом кориштења средстава од водних накнада у 2020. години и извјештај о утрошку средстава од накнаде за промјену намјене пољопривредног земљишта у непољопривредне сврхе за 2019. годину, те  извјештај о извршеним активностима у оквиру Програма превенцје и контроле заразних болести у 2019. години.
Подршку одборника добила је и информација о стању безбиједности на подручју општине Шамац у 2019. години са упоредним показатељима из 2018. године, информација о стању у привреди са показатељима запослености на подручју општине Шамац у 2019. години, те информацију о стању и потребама социјално – угрожених категорија лица – корисника права за новчану помоћ у 2019. години.
Одборници су дали подршку  информацији о остваривању права одређених категорија у складу са Законом о правима бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца одбрамбено – отаџбинског рата Републике Српске  и у складу са општинском Одлуком о проширеном обиму права породица погинулих бораца и ратних војних инвалида и демобилисаних бораца са подручја општине Шамац у 2019. години, те информације о демографском стању на подручју ове општине са подацима о броју умрлих, рођених и вјенчаних у 2019. години, информацију о раду невладиних организација и удружења грађана у 2019. години и информацију о стању гробаља на подручју општине Шамац у 2019. години.