Све школе испоштовале препоруке за сигуран почетак школске године

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић рекао је данас да су све основне школе и Средњошколски центар са подручја ове локалне заједнице испоштовале препоруке Института за јавно здравство Републике Српске које се тичу припрема за сигуран почетак школске године у доба епидемије вируса корона.
Милићевић је данас разговарао са директорима четири основне школе Шамац, Црквина, Горња Слатина и Обудовац и Средњошколског центра "Никола Тесла" о организацији наставе у условима пандемије вируса корона и реализацији свих препорука Института, као и о превозу ученика током овог стања.

Он је рекао да на овом подручју постоји проблем који се односи на повећање трошкова превоза ученика, с обзиром на то да у наредном периоду треба организовати више смјена унутар основних школа и Средњошколског центра.
Милићевић је рекао да је, по Закону, обавеза Министарства просвјете да сноси дио трошкова превоза ученика основних школа, док дио износа сносе родитељи ученика.
"То остаје тако и ове године, иако превозници са појавом ковида 19 имају значајно веће трошкове. Када је ријеч о превозу ученика основних школа, трошкове превоза које буду направили суфинансираће општина Шамац, за шта ће бити издвојено 8.000 КМ из општинског буџета, како би износ који издвајају родитељи био на истом нивоу као лани", рекао је Милићевић.
Милићевић је подсјетио да, када је ријеч о средњошколском центру, општина Шамац нема законску обавезу да издваја новац за превоз ученика, али је ова локална заједница уназад неколико година сносила дио трошкова превоза средњошколаца.
"Донијели смо одлуку да у првом полугодишту комплетне трошкове сноси општина Шамац, а то значи плаћање пуне цијене карте. Проблем се јавља јер долази до значајног повећања трошкова превоза. Сходно томе, данас смо закључили да морамо апеловати на ресорно министарство и Владу Републике Срспке како би нам помогли у том дијелу", рекао је Милићевић.