Почела школска година за око 1.300 ученика основних и Средње школе

У Средњој и четири основне школе на шамачком подручју почела je настава за око 1.300 ученика, од којих 376 у Средњој и око 900 у основним школама,  међу којима је 82  првачића у основним школама Шамцу, Црквини, Горњој Слатини и Обудовцу.
Општинска управа Шамац четврту годину за редом сваком првачићу подијелила је по 100 КМ, а начелник је уручио и скромне поклоне.

Посјетивши основну школу у Шамцу начелник општине Ђорђе Милићевић истакао је да су све основне школе и Средњошколски центар испоштовале препоруке Института за јавно здравство Републике Српске које се тичу припрема за сигуран почетак школске године.
Милићевић истиче да је данас посебан дан за првачиће и њихове родитеље, а ове године због сложености услова и посебан дан за рад свих просвјетних радника не само на овом подручју и подручју цијеле РС и БиХ, а у томе је и већа обавеза Општинске управе, руководства школа, просвјетних радника и родитеља како би у времену које долази на најправовременији начин информисали о свим ситуацијама.

Он је додао да Општинска управа четврту годину заредом уручује по 100 КМ сваком првачићу како би помогли родитељима, а помоћи ће и у суфинансирању превоза ученика због повећаних трошкова, с обзиром на то да у наредном периоду треба организовати више смјена унутар основних школа и Средњошколског центра.
„Милићевић је рекао да је, по Закону, обавеза Министарства просвјете да сноси дио трошкова превоза ученика основних школа, док дио износа сносе родитељи ученика.

"То остаје тако и ове године, иако превозници са појавом ковида 19 имају значајно веће трошкове. Када је ријеч о превозу ученика основних школа, додатне трошкове превоза које буду направили суфинансираће општина Шамац, за шта ће бити издвојено 10.000 КМ na годишњем нивоу из општинског буџета, како би износ који издвајају родитељи био на истом нивоу као лани", рекао је Милићевић.
Милићевић је подсјетио да, када је ријеч о средњошколском центру, општина Шамац нема законску обавезу да издваја новац за превоз ученика, али је ова локална заједница уназад неколико година сносила дио трошкова превоза средњошколаца.

"Донијели смо одлуку да у првом полугодишту комплетне трошкове сноси општина Шамац, а у другом полугодишту тражићемо од ресорног Министарства и Владе РС да нам помогне, а све у циљу да помогнемо родитељима и дјеци", рекао је Милићевић.
Директор Основне школе у Шамцу Свјетлана Ђурић каже да су у школу у Шамцу уписали 47 првачића које су због новонастале ситуације та два одјељења првачића подијелили у двије групе, а наставу организовали и ускладили распореде и термине, тако да је школа спремна за рад.
У основној школи у Шамцу уписано је 47 првачића.

У основној школи „Србија“ у Црквини уписано је 13 првачића.

У основној школи у Горњој Слатини уписано је девет првачића.

У основној школи у Обудовцу уписано је 13 првачића.