Почела подјела дизел горива пољопривредним произвођачима

У Шамцу је 15. марта почела расподјела дизел горива у количини од 400 хиљада литара за 850 пољопривредних газдинстава, односно пољопривредних  произвођача који су пријавили своје површине за прољетну – јесењу сјетву, а то све иде преко општинске административне службе Шамац - изјавио је Милан Симић начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности у општини Шамац.

Дизел гориво се дијели на Петроловој пумпи и то на начин да пољопривредни произвођачи преузимају уговоре у мјесним заједницама код матичара, уз преузимање бонова за подизање горива.

Према ријечима Симића важно је истаћи да произвођачи немају обавезе плаћања овјеравања Уговора, а то је усглашено са Дирекцијом за робне резерве РС, а расподјела ђубрива ће ићи у количини од око 1100 тона и то ове седмице.

Ђубриво ће се расподјељивати на два пункта у Пољопривредно индустријском комбинату и у једном од складишта на шамачком подручју. Плаћање регресираног ђубрива ће ићи натуралном размјеном, а рокови за затварање тих обавеза пољопривредних произвођача Дирекцији за робне резерве и Министарству пољопривреде су до 31. 10. текуће године.

-Мислим да је ово једна од одличних мјера Владе РС за ублажавање прије свега рецесије, а то је једна огромна помоћ пољопривредним произвођачима, јер у ово вријеме сви знамо да пољопривредни произвођачи имају најмањи приход, а поготово што су те цијене ниже у односу на тржиште у 20 до 25 одсто – истакао је Симић.

На шамачком подручју има око 1500 регистрованих пољопривредних газдинства, сада се пријавило 850, а по евиденцији одјељења за привреду има двије до три хиљаде укупно пољопривредних произвођача што значи да би требало регистровати око 1000 пољопривредних газдинстава.