Сарадњом унаприједити природно подручје Баре Тишина

У оквиру локалитета баре Тишина код Шамца егзистира око 200 врста мочварних биљака, 130 врста птица, 20 врста риба које су изузетно вриједне и ријетке и заслужују да буду очуване, рекао је орнитолог Јовица Сјеничић.
Сјеничић је истакао да је бара Тишина заштићено подручје четврте категорије, величине 200 хектара.
Према његовим ријечима, оно што је проглашено заштићеним подручјем налази се на подручју општине Шамац, а ради се на томе да и подручје општине Домаљевац-Шамац са неких 150 хектара исто буде заштићено.

"То би било прво међународно међуентитетско заштићено подручје у БиХ", рекао је Сјеничић у Центру за културу Шамац гдје је одржано предавање по пројекту "Природа не познаје границе", чији је циљ повезивање младих из општина Шамац и Домаљевац-Шамац, које су подијељене ентитетском линијом, и њихова сарадња на уређењу природног подручја баре Тишина.
Дејан Радошевић из Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа рекао је да ова друштвено важна тема није довољно заступљена у медијима и школским програмима, те да је важно да млади схвате да сва та подручја, не само да штите одређене ријетке и угрожене биљне и животињске врсте, већ и стварају потенцијал за развој, као и бављење различитим врстама дјелатности.
"Завод има обавезу да пружи сву техничку и стручну помоћ управљачима заштићених подручја и да им покаже у којем смјеру треба да иду да би сачували основне природне вриједности, а уједно развили то подручје", каже Радошевић.

Предавање је одржано на иницијативу неформалних група младих из ове двије општине у оквиру великог УСАИД пројекта "Пробудућност" у вриједности 6.900 КМ без ПДВ-а.
"Ово предавање под називом "Будимо гласни за бару Тишина" је прва активност, друга је садња аутохтоног дрвећа и чишћење обала на дијелу баре Тишина које се налази у мјесној заједници Гребнице. Овом активношћу настављамо да се окупљамо да бисмо га развили у излетиште", рекла је координатор пројекта "Природа не познаје границе" Татјана Мијановић.
Мијановићева је истакла да је циљ пројекта "Природа не познаје границе" изградња мира и повјерења између свих етничких и вјерских група у БиХ.