Одржана 43. сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

На данашњој редовној сједници Скупштине општине Шамац одборници су расправљали о 16. тачака дневног реда и доносили одлуке везане за живот и развој ове локалне заједнице.
Након сједнице Скупштине предсједница Скупштине Николина Шкрбић истакла је да је досада била пракса да у изборној години, пар мјесеци пред изборе, сједнице се не одржавају.

„Инсистирала сам  и 2018. године да се сједнице ипак одржавају редовно без обзира што су избори, тада параламентарни, као и сада када се одржавају локални избори. Одржана је сједница у септембру и биће одржана и у октобру, како би Буџет био усвојен на вријеме обзиром да су избори пролонгирани за 15. новембар, а самим тим рок за обављање свих процедура за усвајање Буџета је значајно скраћен. Све оно што је планирано програмом рада Скупштине за ову годину биће реализовано на вријеме“, каже Шкрбићева.
Једна од значајних тачака на сједници Скупштине је била и Закључак о прихватању Нацрта Ребаланса Буџета за 2020. годину у износу од 10.930.000 КМ за који је добијена сагласност од Министарства финансија РС прије пар дана.

Начелник Одјељења за финансије Слободан Сјенчић каже да су разлози ребалансирања основног буџета за ову годину углавном уобичајене природе као и ранијих година, с тим што су додатно негативне посљедице утицаја пандемије корона вируса то стање.
„На наш Буџет се то одразило на начин да смо морали смањити пореске и непореске приходе за 545.000 КМ с тим што су укупна буџетска средства смањена за 1 одсто у односу на основни план или  за 80.000 КМ, а наравно и укупна буџетска потрошња за толико“, каже Сјенчић.
Сјенчић је образложио начин како су то предложили у Нацрту да смањење  пореских и непореских прихода не утиче битно  на функционисање буџета и буџетских корисника који се финансирају из Буџета.
„Урађено је  на начин да смо смањили инвестиције за 150.000 КМ, текуће расходе смо исто тако смањили око 150.000 КМ и од Владе РС смо добили трансфер од 380.000 КМ  у прилог рјешавања текућих проблема  који су настали управо због смањења редовних буџетских прихода“, каже Сјенчић.

На данашњој сједници Скупштине  усвојен је и Извјештај о наплати комуналних такси  и накнада за прву половину  2020. године.
Начелница Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне послове Ведрана Михаљчић каже да је у извјештају евидентно да за првих шест мјесеци  2020. године због  посљедица  панденије  корона вируса  наплата комуналних  такси знатно  смањена у односу  за првих шест мјесеци прошле 2019 године.
„Оно што бих ја истакла у овом извјештају је  значајно повећање прихода по основу једнократне ренте и накнаде за уређење градског грађевинског земљишта, обзиром  да је на подручју општине Шамац почетком ове године започета изградња  стамбеног  пословног објекта  и изградња тржног центра,  бензинске пумпе и мотела“, каже Михаљчићева.

На данашњој сједници усвојен је Извјештај о извршењу Буџета општине Шамац за период  јануар – јуни 2020. године,  информација о извршеном упису ученика у прве разреде Средње школе „Никола Тесла“ и основних школа на подрују општине Шамац за школску 2020/2021 годину, информација  о раду општинских инспектора за период јануар – јуни 2020. године и друго.