Ученици основне школе "Србија" засадили саднице у школском дворишту

Ученици деветог разреда у Основној школи "Србија" у Црквини, који су чланови Еколошке секције, су са наставницом биологије и стручним радницима хортикултуре у школском дворишту посадили саднице, у оквиру активности на пројекту "Млад се покрени, природи се окрени", који су са 4.000 КМ подржали Фонд за заштиту животне средине Републике Српске и ова школа.

Директор Основне школе "Србија" у Црквини Ирена Комленовић рекла је новинарима да је циљ утицати на подизање свијести, како ученика и радника школе, тако и шире друштвене заједнице о значају заштите животне средине.

"Ученици деветог разреда који су чланови еколошке секције ће са наставницом биологије у наредном периоду едуковати своје вршњаке и позвати их да се укључе у акцију прикупљања амбалаже. Желимо да средствима која добијемо од откупљивања амбалаже нашим ученицима, који су у лошем материјалном стању, помогнемо у набавци школског прибора", рекла је Комленовићева.

Комленовићева је навела да су чланови еколошке секције заједно са стручним радницима из хортикултуре засадили саднице у школском дворишту, а домар школе, који је врхунски столар, направио је љетну учионицу од греда старог школског објекта, док су ученици разредне наставе израђивали предмете од рециклираног материјала.

"У холу школе поставили смо изложбу и симболично наградили најкреативније. На овај начин желимо да учимо дјецу од ранијих дана да брину о својој околини, заједници у којој живе, и касније када одрасту у младе и активне грађане да су свјесни своје одговорности. Надамо се да ће овај уложени труд ученика и радника школе показати резултате на прољеће, те да ће школско двориште бити мјесто гдје ће уживати не само ученици и радници школе, него и остали становници општине Шамац", рекла је Комленовићева.

Ученик деветог разреда, члан еколошке секције, Никола Варадиновић рекао је да је циљ да едукују ученике о значају заштите животне средине, као и о рециклажи.
"Као члан ове секције учествовао сам у акцији сађења садница. Једна од најважнијих ствари је научити како нешто рециклирати, поготово пластику, којој треба много времена за разградњу ако се баци у природу, а рециклажом можемо да спасимо нашу планету, те добити и новац", рекао је Варадиновић.

У Основној школи "Србија" има укупно 157 ученика, укључујући подручно одјељење Крушково Поље.