Завршена друга фаза Програма за опоравак од поплава

У Шамцу су завршене двије новоизграђене и једнa реновиранa кућa, укупне вриједности око 100.000 КМ, чиме је завршена друга фаза Програма за опоравак од поплава 2014. године.
Радове су финансирали ЕУ посредством УНДП-а у БиХ и општина Шамац.
Ратни војни инвалид Стојан Лујић из Писара, којем су уручени кључеви новоизграђене куће, захвалио је свима који су помогли, наводећи да је шест година живио у љетној кухињи.

Бошку Вуксановићу из Шамца санирана је кућа у којој је живио сам, те истиче да му је драго што ће коначно имати гдје да проводи пензионерске дане.
Начелник Одјељења за просторно уређење и стамбено-комуналне послове Ведрана Михаљчић рекла је новинарима да је у 2019. години ЕУ посредством УНДП-а покренула пројекат опоравка од поплава и да је општина Шамац једна од 45 локалних заједница које су учесници тог програма.
"Пројекат је спроведен у двије фазе. У другој фази изграђене су двије куће у Писарима и Засавици, а једна кућа у Шамцу је реновирана. Укупна вриједност друге фазе је око 100.000 КМ, од чега је општина Шамац посредством Министарства управе и локалне самоуправе Републике Српске суфинансирала са 10.000 КМ", прецизирала је Михаљчићева.

Она је додала да је општина Шамац обезбиједила и све потребне сагласности, локацијске услове, грађевинску и употребну дозволу, те прикључке на комуналну инфраструктуру.
Михаљчићева је подсјетила да су у првој фази пројекта, реализованој прошле године, изграђене четири куће и реновирано 19.
Програм за опоравак од поплава - стамбено збрињавање представља наставак напора ЕУ на ублажавању посљедица поплава из 2014. године.
Вриједност програма је 15 милиона евра, а финансира га ЕУ са 12,5 милиона евра у сарадњи са ентитетским владама, УНДП-ом и локалним властима.
Програм се реализује у 45 општина.