Одржана друга по реду сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

На другој редовној сједници Скупштине општине Шамац одборници су расправљали о 19 тачака дневног реда, доносили одлуке и усвајали информације и извјештаје значајне за развој ове локалне заједнице.
Након сједнице предсједник Скупштине Симо Варадиновић рекао је новинарима да је усвојен Програм рада Скупштине за 2021. годину који је у односу на претходне године доживио мање модификације.

„Објективан разлог  је тај што имамо одређена кашњења. Нисмо имали скупштинска засиједања у новембру и децембру у прошлом сазиву. Локални избори одржани су релативно касно, тако  морамо планирати да у марту  мјесецу одржимо два скупштинска засједања како би све те тачке стигли да обрадимо и да неби  изашли из неких Законом прописаних рокова с једне стране, а с друге идемо на двије сједнице како би избјегли једну маратонску сједницу у којој би дневни ред био преоптерећен“, каже Варадиновић.
Он је напоменуо да су одборници данас усвојили приједлог Одлуке о покретању процеса израде интегрисане Стратегије локалног економског развоја општине Шамац 2021 – 2030 године.
„Стратегија нам је свакако важна како би направили, односно изанализирали стање наше општине у окружењу и урадили једну анализу како би видјели које су то могућности у сврху дефинисања циљева за развој наше општине. Свакако посебан аспекат треба ставити на праћење претприступних фондова и свих фондова који ће бити отворени за БиХ како буде наставила путем којим иде“, каже Варадиновић.
Вршилац дужности начелника Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне послове Ведрана Михаљчић истакла је да су усвојене три тачке које се тичу пореза на непокретности и утврђивање просјечне коначне грађевинске цијене.
„Усвојена тачка висина вриједности по зонама земљишта и објеката представља основицу за обрачун пореза и оно што је битно нагласити да није било промјене у утврђивању цијене која представља основицу за обрачун пореза, такође, висина стопе пореза је остала непромјењена“, каже Михаљчићева.
Она је додала да што се тиче просјечне коначне грађевинске цијене она зависи од изградње објеката у претходној години и она је за 2021 годину за неких 15 одсто мања у односу на 2020 годину и износи 621,60 КМ.

На данашњој редовној сједници Скупштине одборници су усвојили приједлог одлуке о економској цијени услуге ЈПУ „Радост“ Шамац за 2021. годину, одлуку о измјенама одлуке о одборничкој легитимацији, одлуку о расписивању јавног конкурса за избор и именовање секретара Скупштине општине Шамац, те извјештај о раду ЈПУ Дјечије обданиште „Радост“ за радну 2019/20 годину.
Подршку одборника добила је информација о снабдијевању водом на подручју општине Шамац са посебним освртом на снабдијевање из артершких бунара и квалитет исте.
На истој сједници Лепа Тривић именована је за вршиоца дужности начелника Одјељења за општу управу.
Одборници су на данашњем редовном засиједању усвојили и Одлуку о делегирању одборника Скупштине општине Шамац који ће у својству службеног лица присуствовати закључењу брака, те приједлог одлуке о утврђивању листе стручњака за именовање у Комисију за пријем службеника у Општинској управи Општине Шамац.