Одржана трећа редовна сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

На сједници Скупштине општине Шамац усвојен је Извјештај о раду скупштинских тијела за 2020. годину, као и Програм одржавања, заштите, реконструкције и изградње локалних путева и улица за 2021. годину, а начелник општине Ђорђе Милићевић обавијестио је одборнике да ће 1. марта у локалној заједници Шамац почети са радом Основни суд.

Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић је након сједнице истакао да су имали изузетно квалитетне дискусије о Програму одржавања, заштите, реконструкције и изградње локалних путева и улица на територији општине Шамац за 2021. годину и изразио задовољство због подршке одборника.
Он је истакао да су о овом питању прије скупштине, засједали и савјети за мјесне заједнице и да су и они дали своје мишљење.
Варадиновић је навео да је усвојен и Извјештај о раду и скупштинских тијела за 2020. годину у којем је наведено да није било великих активности због ковида 19.
"Нисам задовољан радом сталних радних тијела скупштине, односно велики број радних тијела није имао ниједно засједање. Оно што сам рекао на почетку свог мандата мој задатак ће свакако бити да се потрудим да стална радна тијела имају своју функцију и свакако засједају", рекао је Варадиновић.
Највише пажње одборника изазвало је отварање Основног суда у Шамцу 1. марта који ће запошљавати пет судија и 25 радника.

Начелник општине Ђорђе Милићевић рекао је да очекује да ће ово бити почетак повратка институција у ову општину, те да ће суд бити надлежан за подручје три општине - Шамац, Доњи Жабар и Пелагићево.
Он је подсјетио да је 2005. године реформом правосуђа и Законом о судовима укинут Основни суд у Шамцу и сва овлаштења пребачена су тада на Основни суд у Модричи.
"У 2017. години активирали смо Одјељење суда у Шамцу и инсистирали да судије Основног суда у Модричи долазе овдје и одржавају рочишта. Шамац може рећи да је једна од ријетких општина која је након реформе правосуђа поново повратила рад суда у Шамац", рекао је Милићевић.
Милићевић је на сједници Скупштине обавијестио одборнике о активностима његовог кабинета у протеклих мјесец и по дана.
"Вријеме које је иза нас искористили смо максимално за увезивање са општинама из Републике Хрватске, општином Окучани и Славонски Шамац и братским општинама у Србији Чајетина и Жагубица како би заједнички наступили у другој половини ове године у аплицирању на пројекте приступних Фондова ЕУ", рекао је Милићевић.
Милићевић је обавијестио одборнике да је општина кроз пројекат Министарства за људска права и избјеглице у Савјету министара за подршку повратницима, добила 20.000 КМ, док ће 5.000 КМ општина обезбиједити за санацију Дома културе у повратничкој мјесној заједници Корница.
Он је додао да ће у априлу почети асфалтирање улице у мјесној заједници Ново Село од 560 метара, укупне вриједности око 70.000 КМ.
"Служба за локално економски развој са Одјељењем за привреду и инспекцијске послове и Одјељењем за просторно уређење и урбанизам, интензивно ради како би до 1. априла имали 10 припремљених и разрађених инфраструктирних пројеката са којима ће аплицирати на свим нивоима БиХ", рекао је Милићевић.

Предсједник клуба НП „Ђорђе Милићевић“, Ђорђе Кертић је истакао да су данас имали на дневном реду извјештај комисије за избор и именовања, те разријешили дужности  директора Центра за културу и ЈПУ Дјечије обданиште „Радост“.
„Разријешили смо директора ЈПУ Дјечије обданиште „Радост“ Маријану Дујковић и именовали за вршиоца дужности Радмилу Митровић и разријешили дужности директора „Центра за културу“ Јасну Маринковић и именовали за вршиоца дужности Миланку Благојевић“, каже Кертић.
На дневном реду Скупштине  данас су одборници своју подршку дали програму обављања и финансирања заједничке комуналне потрошње на подручју општине Шамац за 2021 годину, одлуци о усвајању Годишњег програма кориштења пољопривредног земљишта у својини Републике Српске на подручју општине Шамац за 2021. годину, програму мјера за спречавање и сузбијање, елиминацију и ерадикцију заразних болести на овом подручју за 2021. годину, те програму мјера системске превентивне дезинсекције и дератизације.
Подршку одборника добила је и одлука о финансирању дијела трошкова редовног рада политичких странака и коалиција које имају одборнике у Скупштини општине Шамац у 2021. години.