Пројекат „Старење и здравље“ и у наредне четири године

Представници општине Шамац, локалног Црвеног крста и Канцеларије Црвеног крста Швајцарске у БиХ потписали су споразум на основу кога ће пројекат "Старење и здравље" бити настављен и у наредне четири године.
Споразум су потписали начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић, предсједник Општинске организације Црвеног крста Шамац Озрен Станимировић и директор Канцеларије Црвеног крста Швајцарске у БиХ Михела Хинић.

Пројекат финансирају 50 одсто општина Шамац, 30 одсто Црвени крст Швајцарске и 20 одсто корисници.
У оквиру пројекта "Старење и здравље", при шамачком Црвеном крсту формиран је Центар за његу и помоћ старим лицима чије услуге је у протекле четири године користило више од 150 корисника.
Пројекат треба да унаприједи здравље и квалитете живота становника општине Шамац старије животне доби кроз пружање његе и помоћи у кући, те стварања амбијента за активно и здраво старење.

Директор Канцеларије Црвеног крста Швајцарске у БиХ Михела Хинић каже да се потписани Споразум односи на наредну четверогодишњу фазу пројекта "Старење и здравље" и то је друга фаза овог пројекта који је у општини Шамац започет 2017. године.
"У пројекат ћемо укључити још већи број корисника. Швајцарски Црвени крст ће као донатор сваке године смањивати своје учешће у пројекту, а то ће полако преузимати општина Шамац. Настављамо наредне четири године. Општина је показала разумијевање за потребе које старија генерација има за овом врстом услуга", наводи Хинићева.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истиче да пројекат много значи за старију популацију становника и да ће општина финансирати овај пројекат у 2021. години са 40.000 КМ, што је 50 одсто од укупних средстава.
"У наредне четири године значајно ће се повећавати наше учешће које ће доћи до 80 одсто у посљедњој години реализације пројекта", каже Милићевић, који је захвалио за наставак пројекта Црвеном крсту Швајцарске и Црвеном крсту Шамац, који ове године обиљежава 100 година постојања.
Милићевић наводи да га радује чињеница да је општина Шамац једна од пет која је започела пројекат, а од ове године се укључује још пет општина на подручју цијеле БиХ.
"Наша општина улаже највећи дио финансијских средстава у пројекат. Поред овог, обезбјеђујемо дио средстава Удружењу пензионера како би они могли да финансирају један број корисника који припада њиховом удружењу", каже Милићевић.

Представник шамачког Црвеног крста Озрен Станимировић истиче да је срећан што је пројекат продужен јер имају подршку општине Шамац, те додаје да је то једна од најбољих ствари које су урађене за протеклих 15 година.