Пројектима прекограничне сарадње аплицирати за средства ЕУ

Представници општина Шамац из Републике Српске и Славонски Шамац и Окучани из Хрватске у наредним мјесецима дефинисаће заједнички пројекат прекограничне сарадње како би аплицирали на јавне позиве ЕУ којима се финансирају прекогранични пројекти, договорено је данас на састанку начелника ових општина.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић рекао је да је ово други састанак начелника три општине које су о овој теми разговарали и прије два мјесеца у Славонском Шамцу и да се искристалисао пројекат из области подршке предузетништву и привреди, који захтијева изградњу инфраструктуре.

"На подручју општине Шамац то је стварање пословне зоне на неких 17 хектара пољопривредног земљишта које би било претворено у грађевинско земљиште између сједишта општина и будућег ауто-пута Београд-Бањалука. Интерес све три општине је да аплицирају заједничким пројектом кроз јавни позив ЕУ и да тако подстакну привреду с једне и друге стране ријеке Саве", навео је Милићевић.
Он је додао да је жеља да средином ове године у потпуности имају спреман пројекат.
Милићевић је подсјетио да је ово први вид овакве сарадње општина Шамац и Славонски Шамац, да су у предратно вријеме имали изузетно добру сарадњу, те су договорили да у наредном периоду интензивирају активности на сарадњи невладиног сектора.

"Договорено је да у наредном периоду успоставимо комуникацију у интересу и два ватрогасна друштва из једне и друге општине с обзиром на то да на неки начин ове двије општине заједнички управљају граничним прелазом између Хрватске и БиХ зарад безбједности људи", рекао је Милићевић.
Он је навео да је ово почетак сарадње, наводећи да ће укључити и струку како би се искристалисале све могућности пројекта, те да ће укључити представнике Министарства привреде и предузетништва, Привредне коморе и удружења пољопривредних произвођача ове општине.
Начелник општине Славонски Шамац Бранислав Милиновић рекао је да се труде и када је ријеч о сарадњи у области културе и спорта, те очекује састанак и у општини Окучани, јер је показана добра воља за остварење циљева.