Одржана пета редовна сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

Скупштина општине Шамац усвојила је данас на сједници рјешења о именовању свих шест начелника одјељења Општинске управе и скупштинког секретара, који су данас положили заклетву.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић истакао је усвајање одлуке о додјели јавних признања заслужним грађанима, појединцима и привредним субјектима који су се у протеклом периоду истакли својим радом, а која ће бити уручена на свечаној сједници.
"Донијели смо одлуку да додијелимо једну повељу, три плакете и пет похвала. Свечана сједница и њен формат зависиће од епидемиолошких мјера које буду на снази", рекао је Варадиновић.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић изјавио је новинарима након сједнице Скупштине општине да је упознао одборнике о својим активностима између двије сједнице, те да је, између осталог, ставио акценат на један од капиталних пројеката у области пољопривреде који ће у наредном периоду реализовати са "Електро-Добојем" - електрификација око 65 хектара на локалитету Чађавица у Црквини.
"Финансираћемо дијелом из буџета општине Шамац, а дијелом од учешћа пољопривредника који имају тамо пољопривредне површине. То је само почетак, а и на наредним локацијама ћемо на подручју Слатина, Гајева и Обудовца реализовати исти такав пројекат", навео је Милићевић и захвалио предузећу "Електро-Добој" за ангажман на овом послу који је капиталан из области пољопривреде на подручју општине Шамац.
Милићевић је данас упознао одборнике и о допису Министарства финансија Владе Републике Српске којим се обавјештава општина Шамац да измири дуговања према том министарству у износу од 1.250.000 КМ, а односи се на дио имовине бившег предузећа "Хранапродукт" и земљиште.

"Влада Републике Српске је 2012. године донијела одлуку и пренијела право својине земљишта и објеката на општину Шамац, а општина је тада нашла потенцијалног партнера "Бројлер - златно пиле". Споразума између Владе Српске и општине Шамац није било. Постоји само једна одлука гдје се каже да ће општина Шамац продати "Бројлеру - златно пиле" имовину, а онда од продаје исплатити Влади Српске 1.250.000 КМ", рекао је Милићевић.
Он је истакао да је ријеч о 2012. години, те да тек 2015. тадашњи начелник општине Шамац информише Владу Српске да је тај пројекат пропао и да се са тим инвеститором раскида купопродајни уговор.
"Сада Влада Републике Српске тражи 1.250.000 КМ. Ово говорим из простог разлога што је општина Шамац два пута комуницирала са Министарством финансија и очекујем у наредном периоду да имамо рјешење овог проблема. Једино могуће рјешење је да се та имовина поново врати у власништво Владе Српске да не би била нарушена ликвидност и нормално функционисање Општинске управе у наредном периоду. Очекујем да ће бити разумијевања јер не видим другачији начин", навео је Милићевић.

На данашњој редовној сједници Скупштине одборници  дали подршку именовању секретара Скупштине Блаженки Максимовић, начелника Одјељења за финансије Велимира Андрића,  начелника Одјељења за просторно уређење и стамбено комуналне послове Ведрани Михаљчић, начелника Одјељења за општу управу Лепи Тривић, начелника Одјељења за привреду и инспекцијске послове Предрага Недића, начелника Службе  за локално економски развој Слађани Мишић и начелника Службе  за друштвене дјелатности и послове Цивилне заштите Миши Дервенића.
На данашњој редовној сједници одборници су дали подршку одлуци о висини трошкова уређења градског грађевинског земљишта  на подручју општине за 2021. годину, извјештај о расподјели и утрошку средстава за развој пољопривреде и села у 2020. години, извјештај о утрошку средства по основу остваривања субвенција за одржавање постојећег броја запослених у привредним субјектима као и мјере за ублажавање негативних посљедица изазваним вирусом корона у 2020. години.
Подршку одборника  добио је и извјештај о додјели једнократне помоћи лицима која се налазе у стању ванредне социјалне потребе у 2020. години, извјештај о  утрошку превоза ученика  на подручју општине Шамац у 2020. години и план расподјеле средстава за превоз ученика у 2021. години, информација о раду општинских инспекција у 2020. години са планом рада у 2021. години, информација о продају земљишта и објеката у власништву општине Шамац у 2020. години.

Шеф Клуба одборника СДС Ђорђе Кертић осврнуо се на информацију да су два одборника из опозиције СНСД поднијели тужбу против општине Шамац за неисплаћене одборничке надокнаде за јануар мјесец 2021. године.
„Ради се о одборницима којима је ово први мандат, а изабрани су у новембру 2020. године, а   туже општину за додатке из јануара 2021. године“, каже Кертић.
Он каже да је био одборник и позиције и опозиције у прошлом и претпрошлом мандату када је одборнички додатак био већи него што је сада.
„Од  2012. године  када сам први пута изабран као  одборник први додатак исплаћен  нам је у мају 2013. године. До краја тог сазива 2012 -2016 тадашњи дуг за одборнике био је 11 одборничких накнада. Садашњи менаџмент  исплаћује одборничке додатке редовно, али смо у таквој ситуацији да се не може мјесечно очекивати два или више додатака. Сваки одборник има право на надокнаду, али ово је ипак један дан у мјесецу или два дана, а  неко ради 30 или мање дана за овај новац. Апелујем на све одборнике да имају мало више разумјевања, да се мало другачије понашају како неби због оваквих ситуација каснила издавања за стипендирање подстицаје у пољопривреди и друго“, каже Кертић.