Представници швајцарске Агенције за ревизију разговарали са општинским руководством о пројекту „Здравље и старење“

Представници швајцарске Агенције за ревизију данас су у Шамацу са општинским руководством разговарали о ревизији пројекта који се на овом подручују реализује протекле четири године, пројекат „Здравље и старење“ у оквиру кога је формиран „Центар за његу и помоћ старим лицима“ чије услуге је користило у протекле четири године око 170 корисника.
Пројекат треба да унаприједи здравље и квалитет живота становника општине Шамац старије животне доби кроз пружање његе и помоћи у кући, те стварања амбијента за активно и здраво старење, који од 2017. године финансирају швајцарски ЦК, општина Шамац и корисници.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић каже да су представници швајцарске Агенције за ревизију дошли да се на лицу мјеста увјере о успјешности реализације овог пројекта током протекле четири године, као и да сагледају евентуално неке будуће нове потребе са којим би општина Шамац изашла са својим приједлозима.
„Да није било швајцарског ЦК питање је дали би општина Шамац имала могућности да уђе у реализацију пројекта. Учешће општине Шамац из године у годину се финансијски повећава, сада је то 40.000 КМ. Следеће године за ове потребе треба да предвидимо 50.000 КМ. Када имамо подршку овако важног партнера, а преко ње и Швајцарске државе онда је све лакше“, каже Милићевић.
Представник швајцарске Агенције за ревизију Gregoire Demaurex истиче да су дошли да виде који су то кључни фактори успјеха за пројекат и што је битно за швајцарску конфедерацију, дугорочност пројекта, односно каква је одрживост оваквог пројекта.
„Овдје је интересантно да општина преузима финансирање пројекта, повећава се број корисника пројекта. Врло је битно да осјетимо како људи раде, каква је сарадња са швајцарским ЦК и ЦК Шамац и како се они могу носити са различитим компетенцијама које се налазе на нивоу ентитета које нису једноставне, али их треба уобзирити“, каже Demaurex.
Он додаје да су установили да људи добро сарађују скупа на овом пројекту и да су добили добре препоруке које ће дати швајцарској Влади која финансира различите невладине организације, између осталог швајцарски ЦК.
„Битно је да су људи који сарађују у пројекту предани свом послу, а ради се о старијим особама, пензионерима, људима из мјесних заједница који дају допринос пројекту. Постоји тијесна  сарадња између општинских власти и цивилног сектора и та сарадња је добар начин да се пронађе не тако скупо рјешење за ову врсту проблема који иначе могу да буду јако скупи. Општина Шамац је успјела  у овом периоду да пронађе начин за покривање ових потреба“, каже Demaurex додајући да жели много среће и успјеха свим учесницима пројекта.