Игре без граница у Брвнику

Црвени крст Швајцарске организовао је манифестацију "Игре без граница" за шамачке повратничке мјесне заједнице Брвник, Средња Слатина и Гребнице, као и за Грабов Гај у општини Пелагићево. Чланице клубова жена "Слога" у Средњој Слатини, "Ружица" у Грабовом Гају, "Пчелице" у Брвнику и "Одмут" у Гребницама такмичиле су се у различитим дисциплинама, а симболичне награде им је обезбиједио Швајцарски црвени крст.

Представнице клубова су представиле заједничке акције проведене од почетка сарадње са овим Црвеним крстом.

Предсједница клуба жена "Пчелице" Мара Бумбуловић истакла је да су, захваљујући општини Шамац и Швајцарском црвеном крсту, реновирали простор клуба у Брвнику и да су добиле машине за тијесто од Швајцарског црвеног крста.

Жене из овог клуба сада продају тјестенину, врше обуку за фризере, ускоро ће организовати и курс енглеског, а баве се и другим активностима.

Швајцарски црвени крст, са сједиштем у Тузли, помаже повратничким мјесним заједницама у оквиру пројекта "Подстицање дијалога и сарадње међу локалним заједницама 2011- 2013. године".

Координатор пројекта у БиХ Александра Попис изразила је задовољство радом жена у повратничким заједницама, од којих су многе почеле да шију постељину, праве и продају производе од тијеста а, што је најважније, обезбијеђен им је простор за рад и за дружење.

"Пројекат помоћи повратничким заједницама трајаће до краја 2013. године, и ми се надамо да ће до тада клубови ојачати и бити способни да само функционишу", рекла је Пописова.

Она је најавила да ће Црвени крст Швајцарске након тога да се врати на област здравства - наредни пројекат ће бити везан за помоћ старим људима, тзв. кућну његу, рад са младим људима да се посвете старима, као и за активно старење.

Споразум о помоћи повратничким заједницама је прије двије године потписан између Швајцарског црвеног крста из Женеве, канцеларије у Тузли и Црвеног крста општине Шамац.

Светлана Павловић, дипл.журналиста