Јавна установа Центар за социјални рад Шамац

Николе Пашића 54, 76230 Шамац

+387 (0)54 611 125

Јавна установа Центар за социјални рад Шамац је установа са јавним овлаштењима, основана 1979.године, Одлуком СО Шамац. Дјелатност Центра оријентисана је на пружање услуга социјалног рада и унапређење квалитета социјалне заштите а у циљу отклањања социјалне угрожености и обезбјеђивање социјалне сигурности у свим областима живота и рада. У обављању својих дјелатности Центар сарађује са другим јавним организацијама и установама, органима управе, удружењима грађана, хуманитарним организацијама, те другим физичким и правним лицима који учествују у обављању дјелатности социјалне заштите. Своју дјелатност обавља примјењујући савремена стручна и научна знања, важеће законске и друге прописе, користећи методе социјалног и другог стручног рада. Свој стручни рад зансива на примејни метода тимског рада.

Центру су повјерени послови социјалне, породично правне и дјечије заштите, и то:

- Утврђивање и реализација права из социјалне заштите;

- Утврђивање и реализација права из дјечије заштите;

- Провођење породичне заштите и остваривање функције органа старатељства;

- Праћење, оцјена и ревизија утврђених права из свих области;

- Кривично правна заштита малољетних преступника;

- Исплата новчаних давања корисницима;

- Пружање социјалних услуга и подршке корисницима;

- Вођење и ажурирање законски дефинисане евиденције (база података, канцеларијско пословање, досијеи итд).

Законом о социјалној заштити у РС утврђена су права у социјалној заштити (новчана помоћ, додатак за помоћ и његу другог лица, подршка у изједначавању могућности дјеце и омладине са сметњама у развоју, смјештај у установу, збрињавање у хранитељску породицу, помоћ и њега у кући, дневно збрињавање, једнократна новчана помоћ и савјетовање). Приоритетно, наведена права у социјалној заштити остварују лица која су неспособна за рад, а који су без властитих прихода и прихода породице као и подршке сродника, те лица која су због свог физичког и здравственог стања зависна од помоћи друге особе, као и она лица која се из неког специфичног разлога нађу у стању социјалне потребе.