Састанак Развојног тима и УНДП у Шамцу

У Шамцу је одржан заједнички састанак представника УНДП и развојног тима општине Шамац на тему реализованих пројеката за период 2011-2013. година и пројеката у наредне три године из Стратегије развоја општине.

На састанку је истакнуто да су друштвена, привредна и еколошка област кључне у Стратегији и у свакој од њих се постигао успјех, зависино од новца који се може издвојити из општинског Буџета, са виших нивоа власти и из различитих фондова.

Највише пажње је посвећено развоју привреде, посебно предузетништву за које се сматра да на овом подручју може дати најбоље резултате.

„Важно је истаћи да смо у развојно предузетничкој зони уложили дио средстава у адаптацију објеката. Усељене су двије нове фирме, једна за производњу паркета за извоз у Њемачку, а једна за производњу дрвене столарије за извоз у Италију. У пословној зони на граничном прелазу три фирме су инсталиране, једна за производњу дуванских производа, једна за прераду шећера и паркирница- каже начелник Одјељења за привреду Милан Симић.

Он је додао да су у дијелу зграде старе дијализе уложили средства за адаптацију и производњу обуће гдје ће до краја године бити запослено 60 људи.

Према Стратегији развоја од 2013 -2016 године пословна зона на граничном прелазу требала би бити потпуно активирана, а циљ је обезбиједити што више нових радних мјеста.

Када је у питању друштвени сектор изграђено је неколико културних и спортских објеката у сеоским срединама, а у области екологије почела реализација најважнијих пројекта за ово подручје.

„Увелико тече пројекат реализације водовода. Пројекат је у фази преузимања тендерске документације и вриједан је 3,3 милиона марака, половина је кредитно задужење, а друга половина је из ИПА фондова. Мислим да све три компненте имају за циљ побољшање стандарда грађана и запошљавање, оба циља из Стратегије развоја.

Он каже да све састанке проводе са развојном организацијом УН, УНДП и ради се под њиховим надзором и стандардима који су прописани.

Светлана Павловић, дипл.журналиста