Саопштење за медије

РОТОР - организација за развој туризма регије Добој обиљежава Свјетски дан вода 22.03.2018. године започињањем тромјесечне Еко кампање у оквиру пројекта „Чиста ријека Босна”, финансираног од стране Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Босни и Херцеговини.
Еко кампања се реализује под слоганом „Сиђимо до ријеке. Будимо дио рјешења а не загађења.“
Циљ кампање је подизање еколошке свијести становништва и анимирање расположивих ресурса у партнерским градовима за побољшање еко стања у сливу.

Током трајања кампање биће одржане промотивне акције чишћења у партнерским градовима, а чланови удружења, клубова и волонтери, очистиће дио планираних локације од отпада, и тако послати поруку својим суграђанима да обрате пажњу на бригу о чистоћи обала ријеке и животне средине. Јачању еколошке свијести код ученика нижих разреда основних школа допринијеће подјела еко лењира, који ће их подсјећати на потребно одржавање чистоће у природи и у насељеним мјестима.
Наставак кампање ће започети промоцијом еко филма.
Еко филм ће бити базиран на промотивним акцијама чишћења, порукама и искуствима актера пројекта, представника локалних управа, удружења, волонтера, грађана и путника.
Филм ће бити постављен на друштвеним мрежама пројекта, веб страницама и порталима партнерских градова.
Током љетне туристичке сезоне биће постављени еко-туристички билборди уз главну саобраћајницу у сливу ријеке Босне.
Тиме ће бити омогућена дугорочна еко-туристичка промоција подручја у сливу, како за домаће становништво, тако и за велики број транзитних туриста који пропутују кроз подручје током године.
Завршна фаза кампање ће бити увезивање и промоција партнерских локалних заједница и удружења, који ће наставити сарадњу на побољшању еколошког и туристичког имиџа подручја слива и након завршетка пројекта.
Активности кампање биће медијски пропраћене, а информације и видео материал биће постављен на Facebook Fan Page-у „Чиста Ријека Босна“ и на YouTube каналу „cista-rijeka-bosna“.
Веб страница www.cista-rijeka-bosna и Апликација за мобилне телефоне CRB, ће од почетка априла бити у функцији и представљати партнерске градове, и пружати могућност пријављивања нових нелегалних одлагалишта отпада на подручју слива.
Апликација за мобилне телефоне ће младој популацији понудити рјешавање едукативног Еко квиза, и уживање у еко игрици на тему чишћења ријеке.
Пројекат „Чиста ријека Босна“ базира се на идентификовању и уклањању мањих нелегалних одлагалишта чврстог отпада у градовима/општинама/опћинама које се налазе у долини ријеке Босне и уз главну путну саобраћајницу, као и на анимирању становништва да допринесу побољшању стања животне средине у сливу ријеке.
Главни партнер на пројекту је ЈУ Институт за здравље и сигурност хране Зеница, а остали партнери су градови/опћине/општине: Илиџа, Центар Сарајево, Илијаш, Високо, Какањ, Зеница, Жепче, Завидовићи, Маглај, Добој Југ, Добој, Модрича и Шамац.
Организовањем округлог стола, креирањем веб платформе и апликације за мобилне телефоне, еколошко-туристичком радионицом за представнике градова, уз учешће локалног становништва у акцијама чишћења, затим еко кампањом, пројекат утиче на свијест јавности о потреби ангажовања расположивих ресурса у циљу побољшања еко - туристичког имиџа транзитних локација слива, гдје током љетне и зимске туристичке сезоне прође више стотина хиљада страних туриста.

РОТОР - организација за
развој туризма регије