Полиција и средњошколци заједно у акцији

Представници Полицијске станице за безбиједност саобраћаја Шамац, 10. септембра су у средњошколском центру „Никола Тесла“ одржали предавање ученицима првих разрда на тему „Заштитимо дјецу у саобраћају“, а поред тога акценат је дат и на стање малољетничке деликвенције на овом подручју. Ово је акција коју управа полиције Министарства унутрашњих послова Републике Српске проводи у кампањи „Заштитимо дјецу у саобраћају“. Полицијска станица Шамац сачинила је план провођења мјера по том основу на подручју које оперативно покрива.

Када је у питању кампања „Заштитимо дјецу у саобраћају“ разговарано је о законским прописима које регулишу ту област, првенствено одредбама Закона о безбиједности саобраћаја на путевима БиХ са акцентом на одредбе које се односе на кретање пјешака по путу и упознавање значења појединих саобраћајних знакова, као и неопходност поштoвања саобраћајних прописа у циљу спречавања саобраћајних незгода гдје би учесници могли да буду ученици школа.

Када је у питању малољетничка деликвенција представници полицијске станице за безбједност саобраћаја Шамац појаснили су ученицима сам значај, појам и узроке који доприносе развоју, као и начинима супростављања малољетничкој деликвенцији који се проводе од стране полиције и других институција.

-Из стања малољетничке деликвенције на подручју општине Шамац на основу наших анализа извршених на основу првих осам мјесеци ове године видљиво је да је дошло до смањења броја кривичних дјела и прекршаја од стране малољетника у доби дјеце до 18 година. Смањење тог броја изражено у процентима је 72 одсто, а када су у питању прекршаји он је смањен за 100 одсто. Ово је позитиван показатељ за стање малољетничке деликвенције на овом подручју – рекао је Бранислав Павловић замјеник командира Полицијске станице Шамац.

Он је истакао да Полицијска станица Шамац предузима и предузимаће све неопходне мјере у циљу очувања таквог стања због подизања безбједности на виши ниво.

Светлана Павловић