Шахисти прославили побједу

Шахисти шаховског клуба „Обудовац“ из Обудовца пуне три деценије нижу успјехе на свим нивоима и са свим екипама. Омладинска екипа је у прошлој години освојила бронзану медаљу, сениорска екипа која је ове године освојила златну медаљу у првој лиги Републике Српске и женска екипа која је прошле године била трећа у Премијер лиги. Овако значајни успјеси који су подигли рејтинг Обудовца, општине Шамац, Републике Српске па и БиХ озваничили су и ноћ шампиона и славље, али и почетак припрема за најаче такмичење у шаху у Европи. Славље је приређено у Шамцу 16. септембра.

-Оно што је суштина и значај нашег клуба је парманентан рад, велики напор. Ми смо на ову лигу отишли као четврта екипа по снази и побједили смо много јаче од нас што доказује да је то резултат дугогодишњег рада. Клуб постоји преко 30 година и сви ми заједно радимо као једна цјелина, као једна хомогена и заједничка радна екипа са пуно резултата. Оно што је још значајно за ову годину у укупној првој лиги је да смо за првих седам кола убједљиво освојили седам побједа и обезбиједили титулу прије краја – рекао је Душан Павловић, предсједник шаховског клуба „Обудовац“ из Обудовца.

Павловић наглашава да су након тога услиједили договори и почели са озбиљним припремама за премијер лигу БиХ. У премијер лиги од њеног оснивања а гдје игра екипа за жене шахисткиње, а и ова сениорска екипа се први пута пласирала 2003 године.

-Поучени тим искуством држимо да је то сигурмо и да смо продукти који добро представљају обудовачки шах, шах општине Шамац, шах РС и шах БиХ. Значајно је рећи да смо 2005. године учестовали у Милану у Италији на КУПУ Европских шампиона гдје смо заузели 10 мјесто и то је један од највећих успјеха екипног шаха РС и БиХ. Овај успјех нас обавезује да покушамо поновити нешто слично па ако може и боље да се пласирамо. Учинићемо све да шахисти из Обудовца буду једна велика породица шаховског клуба Обудовац и осталих пријатеља шаха спорта да заједничи радимо и напредујемо и да постижемо још боље резултате – нагласио је Павловић.

Премијер лига БиХ се игра почетком јуна тако да обудовачки шахисти који су се ове године пласирали из РС морају почети са припремама јер то је најаче шаховско такмичење у БиХ, а и једно од најачих у Европи.

-Обудовачки шахисти су четири пута били шампиони Европе и стога су се озбиљно прихватили припрема. Екипа је спремна, ту је и дио управе и општинских структура које подржавају и заједно са нашим спонзорима три пуне деценије ниже успјехе у свим нивоима и са свим екипама. Ове године изузетно су успјешне, ми смо захвални и вјерујемо да ћемо са нашим радом и организацијом и помоћу свих постићи боље резултате и да ће то све утицати на добро расположење и развој шаха и спорта и заједничких односа на нивоу општине Шамац и шире – каже Павловић.

Млади шахиста Душан Павловић млађи поносан је на свој клуб и срећан што је дио шампионске екипе.

-Пет година сам наступао у кадетским шаховским селекцијама, прошле године сам освојио бронзану медаљу на првенству РС, учесник сам сениорске екипе шаховског клуба „Обудовац“. То ми значи доста, то је круна нашег рада и труда и подстицај за даље успјехе и да дамо што више од себе и биће боље – каже Павловић млађи.

Павловић у премијер лиги очекује велику борбу, а уз одређено појачање вјерује да могу да бути као равноправни учесници.

Влатко Секулић, шахиста фидемајстор, три године је члан шаховског клуба Обудовац.

-То је велики успјех, а ово је други пута да смо успјели да се пласирамо у премијер лигу, надамо се да ћемо успјети да одиграмо лигу која је најача у БиХ јер су овде сами професионалци, а и част је учестовати на овако великом шампионату – каже Влатко Сењкулић.

Светлана Павловић