Почела исплата подстицаја пољопривредним произвођачима

-Општина Шамац 30. септембра почиње са исплатом првог дијела подстицаја у пољопривреди који су предвиђени Буџетом општине Шамац. Први су на реду за исплату власници пластеника који су претрпјели штету од поплава за 40 регистрованих пољопривредних произвођача. Мислим да је у реду да они први наплате подстиције обзиром да су претрпјели највећу штету по јединици површине – рекао је Милан Симић, начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности у општини Шамац.

Симић је нагласио да ових дана почиње подјела још једне количине вјештачког ђубрива у сврху санације дијела штете од града које су захватиле Горњу и Доњу Слатину и дијелове Баткуше и Обудовца. Највеће штете настале су на кукурузу. Општинска комисија је процијенила штету од града за 65 газдинстава на износ око 400 хиљада марака и у ту сврху подијелиће ових дана негдје око 50 тона ђубрива код регистрованих пољопривредних газдинстава.

-Ово је још један допринос општине и овог Одјељења на мјере Владе Републике Српске које је предузела на санацију штете од поплаве. Влада Републике Српске отписала је за општину Шамац око милион и 200 хиљада марака у ђубриву и нафти. За подстицај из Буџета општине за 2010. годину предвиђено је 120 хиљада марака које ће до краја ове године бити исплаћено – рекао је Симић.

Ових дана је актуелно формирање парцела за закуп земљишта у својини Републике Српске. Примјењујући Правилник о начину закупа пољопривредног земљишта у својини Републике Српске, засада је формирано 48 парцела чија је укупна површина око 800 хектара.

Начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Милан Симић напомиње да је Уредбом Владе и Правилником предвиђена максимална површина о закупу за физичка лица до 45 хектара, док је за правна лица до 90 хектара.

Цијенећи да је 48 парцела мали број уважавајући чињеницу да има преко 100 заинтересованих пољопривредних произвођача који ће конкурисати на јавни позив за закуп пољопривредног земљишта, Одјељење за привреду и друштвене дјелатности у Шамцу ће формирати најмање 100 парцела са укупном површином од око 800 хектара. У наредним данима приједлог парцела за закуп биће упућен Министарству пољопривреде, шумарства и водоприврде које ће у што скорије вријеме објавити јавни позив – конкурс за закуп пољопривредног земљишта.

Светлана Павловић