Завршен пројекат „Идентификација проблема и потреба социјално искључених група“

Општинска организација Црвеног крста Шамац, представници Центра за социјални рад и аутор и вођа пројекта Божо Нинковић у Шамцу су 18. октобра одржали конференцију за новинаре с циљем да упознају јавност ове локалне заједнице и шире о резултатима пројекта „Идентификација проблема и потреба социјално искључених група“. Пројекат је финансиран од стране УН БиХ, а започео је у августу текуће године. Пројекат је покренут у склопу ширег пројекта који се односи на израду Стратегије развоја општине Шамац, као један од начина учешћа социјалних група у стратешком планирању. Резултати пројекта су достављени у писменом облику општинском развојном тиму ради њихове валоризације приликом израде Стратегије.

- У пројекту смо изабрали три социјалне групе: старачка домаћинства без прихода, ученици основне школе са сметњама у развоју и незапослена лица из разлога што економска криза највише погађа рањиве групе. Одрадили смо читав низ активности укључујући 100 анкета, 20 интервјуа, имали смо три састанка фокус група за сваку групу појединачно и анализирали анкете- рекао је Божа Нинковић, аутор и вођа пројекта.

Нинковић је истакао да је анкетирано 31 старо лице и да су дошли до закључка да су њихови аутентични приоритети које немогу сами ријешити и захтјевају помоћ локалне заједнице, набавка лијекова, набавка хране и огрева, као и усамљеност. Ово је и прилика да општински развојни тим у програму развоја идентификоване проблеме валоризује у процесу ревизије Стратегије развоја.

-Највећи одзив и најинтересантнија социјална група били су ученици основне школе са сметњама у развоју којих има 23. Ту је цијели дијапазон пороблема гдје се локална заједница може укључити у њиховом рјешеавњу. Родитељи ове дјеце нису задовољни са помоћи институција у држави и новчаном накнадом коју треба повећати. Потребе ове социјалне групе су помоћ дефектолога и других стручњака, уџбеници и повољнији услови за набавку ортопедских помагала – наглашава Нинковић.

Када су у питању дуготрајно незапослена лица помоћ извршена је анкета са 64 незапослена лица који су више од четири године на бироу за запошљавање чију структуру чине 37 одсто НК радници, 28 одсто ССС, 21 КВ и 8 одсто ВШС. Комисија која је вршила анализу је изненађена јер траже посао али немају квалификацију, а такође и чињеницом да у једној породици има више незапослених лица, што даје тешку слику незапослених у једној локалној заједници. У односу на ове двије претходне групе, ова трећа је најсложенија.

Према ријечима Нинковића пројекат је посвећен Стратегији развоја општине и односи се на подршку локалне заједнице, а није обрађивао неке друге механизме и могућности за ове категорије.

У току ове седмице ће путем плаката бити обавјештени сви грађани на општини Шамац.

Директор центра за социјални рад Петар Андрић је задовољан што је пројекат успјешно проведен. Резултати пројекта га не изненађују, јер су како каже, и раније знали за ове врсте социјалних потреба и проблема група, али је како каже добро што су добили прилику за ревизију Стратегије развоја припадници ове три социјално искључене групе, како би исказали своје потребе и предложили начине њиховог рјешавања.

-За нас је битно што су социјалне групе дошле у ситуацију да се активно укључе у рјешавање својих проблема, а с друге стране ми покушавамо да овај пројекат одржимо да се не заврши са причом око усвајања Стратегије до краја године, него да и наредних година буду укључени у праћење реализације стратешког плана и појединих пројеката – рекао је Петар Андрић, директор Центра за социјални рад у Шамцу.

Светлана Павловић