Ускоро јавна расправа о Стратегији локалног економског развоја (ВИДЕО)

Руководство општине Шамац на челу са начелником и предсједником Скупштине Савом Минићем и Предрагом Маринковићем 4. новембра је разговарало са представником УНДП Марином Димовом, водитељем пројекта интегрисаног локалног развоја БиХ и Општинским развојним тимом око важног документа, финализације Стратегије локалног економског развоја општине Шамац. Састанак је сазван са намјером да се обаве консултације са посебним акцентом значаја и улоге Одјељења за финансије приликом израде плана Буџета за 2011 годину и његовог увезивања са Стратегијом развоја општине у финансијском дијелу. Процес око израде Стратегије заједно са УНДП радио је Општински развојни тим годину дана. УНДП ће сарађивати и даље са општином Шамац, а један од пројеката који буде дефинисан у Стратегији као приоритет биће финансиран са 35 до 40 хиљада долара. Овај документ ће ићи на јавну расправу, затим слиједи његово усвајање на партнерској групи и на крају на сједници Скупштине општине Шамац.

-Сви пројекти који су повезани са еколошким сектором и друштевним развојем треба да нађу своје мјесто у Буџету 2011. године. Битно је да је општина Шамац једна од првих општина која то ради на врло организован и оперативан начин тако да ми осигурамо да реална конкретна имплементација са резлтатима на локалном нивоу буде реализована у пракси. У пројекат интегрисаног локалног развоја које имплементира УНДП са финансијском подршком швајцарске развојне агенције имају средстава који могу да подржавају пројекте који су идентуфиковани у Стратегији локалног развоја - рекла је Марина Димова, вођа пројекта интегрисаног локалног развоја.

Стратегија је документ са детаљном економском анализом из које се види преглед стања друштвеног развоја општине, економије и заштите животне средине. Конкретни јасни стратешки циљеви урађени су са јасним секторским и оперативним циљевима на основу чега је Општински развојни тим у сарадњи са осталим носиоцима у процесу планирања урадио приједлог програма пројекта и мјера које би биле реализоване у наредних пет година са јасним, коректним финасијским и оперативним планом.

Приликом израде овог документа посебно је дат акценат на стање у области привреде, развоја и животне средине, те стања буџета општине и његове финансијске способности да прати одређене области дефинисане у Стратегији. Када је у питању планирање, Општински развојни тим је водио рачуна да максимално искористи ресурсе општине Шамац који обезбјеђује виши ниво власти кроз одређене пројекте, те обезбјеђивање средстава кроз одређене подстицаје, субвенције које даје Влада Републике Српске, те повлачење средстава кроз пројекте од међународних организација и приступних фондова ЕУ.

У наредном периоду овај тим ће посебно посветити пажњу да ова Стратегија буде у свим њеним сегментима увезана са Стратегијом на нивоу Републике Српске, а који се дотичу ове локалне заједнице. До краја текуће године овај тим ће извршити конкретну операционализацију Стратегије те њену припрему за имплементацију посебно у дијелу који се односи на 2011. годину.

Начелник општине Шамац Саво Минић је позвао све грађане да се активно укључе у јавну расправу по овој тематици.

-Позивам грађане да се активно укључе у јавну расправу по овој тематици јер сигурно је, да размишљајући о свему што представља будућност општине Шамац више људи више приједлога и више сугестија ће дати још конкретније резултате, односно имаћемо Стратегију локалног развоја која ће бити окосница не само овог менаџмента него и сваког другог који буде дошао у ову општину, а на нама је да паралелно са овом јавном расправом извршимо и урадимо јавну расправу на тему Буџета за 2011. годину. Многи од ових пројеката су уско везани са буџетом општине и наравно да се од општинског менаџнента очекује максималан труд да у 2011 години кренемо са конкретним примјеном имплементације нашег програма и да остали дио који не будемо могли исфинансирати из Буџета општине припремимо и кандидујемо вишим нивоима власти и осталим међународним организацијама и фондацијама који ће садржавати нешто што ће садржавати транспарентност и озбиљност и нешто што представља најбоље могуће решење за сваку локалну заједницу – нагласио је Минић.

Светлана Павловић, дипл.журналиста