Одржана сједница Скупштине општине Шамац

Одборници Скупштине општине Шамац на осамнаестој редовној сједници усвојили су Ребаланс општине Шамац који је мањи за пола милиона марака од планираног, а као разлог за умањење јесте немогућност наплате непореских прихода у планираном износу.

Образлажући Ребаланс, начелник Одјељења за финансије Душан Павловић је истакао да су приходи буџета у 2010. години мањи за 10 одсто у односу на планираних седам милиона марака. Као основни разлог он наводи немогућност наплате непореских прихода у планираном износу.

Ово умањење највише ће се одразити на јавну потрошњу и капиталне трошкове, а доћи ће и до одређеног повећања у категорији комуналних и комуникацијских услуга и то због уређења депоније, послова чишћења снијега почетком календарске године и неизммирених обавеза грађана према комуналном предузећу.

- У укупној позицији буџетске потрошње смањили смо лична примања плате и накнаде у апсолутном износу од 115 хиљада марака, текуће помоћи за 66 хиљада марака и уравнотежење буџета у дијелу капиталних трошкова за 514 хиљада марака. То када простом рачуницом саберемо дођемо до износа од 650 хиљада марака - рекао је Душан Павловић начелник Одјељења за финансије.

Начелник општине Шамац Саво Минић је истакао да је у 2010. години општина Шамац имала четири поплаве и да је то проузроковало знатне штете на стамбеним и другим објектима, као и на усјевима и да је рок за подношење пријава грађана за надокнаду штете продужен до 15. јула.

- Некакве грубе процјене за сада се крећу око 2,5 милиона марака, а онда да видимо како и на какав начин и колико ће Влада РС моћи учестовати, а колико општина Шамац- рекао је Саво Минић.

Оно што је заокупило већу пажњу одборника на овој сједници каже Минић је повећање трошкова комуналних и комуникационих услуга. Образложили смо из ког разлога је дошло до тог повећања.

- Имамо проблеме око самих одвоза контејнера које грађани не плаћају, а не можемо дозволити да нам град остане у смећу тако да је то један од главних узрока заједно са узроком који се односи на зимско чишћење снијега на подручју општине Шамац гдје смо имали четири чишћења ове године као и уређење депоније по једном пројекту који се ради на регионалном нивоу гдје нашу депонију морамо привести намјени да не загађује околину и да неби дошло до епидемије – истакао је Саво Минић начелник општине Шамац.

Минић је овом приликом обавијестио одборнике СО Шамац као и све наше индивидуалне пољопривредне произвођаче и грађане којима је настала штета од последњих поплава да су од почетка године до данас имали четири поплаве што говори у прилог да општина Шамац мора добити одређену помоћ од Владе РС у коју он не сумња.

На осамнаестој редовнопј Скупштини одборници су дошли до закључка.

- У Буџету за 2011 годину сигурно узимајући у обзир све ове временске непогоде које нам се све више дешавају морамо планирати један дио средстава којим ћемо моћи одреаговати интервентно за онај први напад штете, а исто тако да планирамо Буџет који ће бити сигурно један искуствени Буџет да већ 2011. године имамо буџет који ће најбоље одговарати потребама грађана општине Шамац – каже Минић.

Одборници Скупштине општине Шамац донијели су одлуку о измјени и допуни Одлуке о комуналним дјелатностима у дијелу којим се регулише управљање гробљима, као и Одлуку о измјени одлуке о утврђивању плате функционерима којом се плате општинских функционера у овој години крећу мање од пет до 20 одсто.

На истој сједници похваљен и усвојен извјештај начечника општине и Административне службе општине Шамац за 2009. годину, информација о материјалном положају пензионера на овом подручју, док је информација о стању екологије и обављању комуналне дјелатности прикупљања и депоновања комуналног и осталог отпада на подручју општине Шамац скинута са дневнбог реда.

Поред предсједника Скупштине Предрага Маринковића, начелника Саве Минића, потпредсједника Скупштине Ђуре Ивановића и секретара Митра Митровића, начелника Одјељења који су образлагали информације и Одлуке свој допринос уна Скупштини дали су одборници Независне странке др Михајло Товирац, Михајло Товирац и Бранка Дамјановић, Јелена Богдановић и Маслић Саша, одборници СНСД Милорад Додик, Јадранка Ђукић из Социјалистичке партије, Недић Јово из Коалиције за бољи живот ДНС-ДС, Здравко Вучићевић из ПДП и Симић Драшко из СДС.