Представници Центра за ненасилну акцију у Шамцу

Представници мировне организације „Центра за ненасилну акцију“ са сједиштима у Сарајеву и Београду 30. маја су посјетили град и општину Шамац и том приликом обишли Сопомен собу, Споменике и мјеста страдалих бораца у отаџбинском рату 1991-1995 године. Након тога уз конструктиван дијалог разговарали су у сали хотела „Плажа“ отворено и искрено о свим догађајима који су се десили на овим просторима и просторима широм цијеле БиХ. Закључак је да се једино уз искрен и отворен дијалог може доћи до помирења и да су кроз градове у којима су имали састанке са ветеранима имали подршку локалних заједница. У овој години боравили су у Завидовићима, Брчком и Модричи, а током 2008. године посјетили су Сарајево, Бугојно, Прњавор, Тузлу и Добој. Жеља им је да се овакав аспект помирења настави и шири даље.

Са представницима Центра за ненасилну акцију и ветеранима разговарао је и предсједник Скупштине општине Шамац Предраг Маринковић који је поздравио иницијативу и истакао да је циљ враћање помирења међу народе и да се покуша створити атмосфера за нормалан и бољи живот.

- Ми се морамо окренути ка будућности, прошлост не смијемо заборавити, али помирење и опроштај су једина могућност да се народи који су учествовали у протеклом рату (Срби, Хрвати и Бошњаци) почну зближавати на економском и културном плану у циљу стварања климе за привредни и економски опоравак шире регије, да се створи таква атмосфера, показао је и сусрет у Сарајеву, гдје су предсједници Србије, Хрватске, Црне Горе и Предсједништво БиХ потписали заједничку изјаву – рекао је Предраг Маринковић, предсједник Скупштине општине Шамац.

И домаћин сусрета ветерана из Шамца, ратни војни инвалид Ђоко Пупчевић, мишљења је да може доћи до помирења јер раде на будућности дјеце. Он је истакао да је састанак ишао у позитивном смјеру и да му је драго што је баш одржан у Шамцу.

Активиста мировне организације „Центра за ненасилну акцију“ Аднан Хасанбеговић похваилио је и оцијенио позитивним што се њиховом сисрету одазвао и председник Скупштине општине Шамац. Он је рекао да им је намјера да ове активности и помирење шире и да тиме покажу да могу бити истински градитељи мира на овим просторима.

Овако мишљење заступа и Ђуро Пејак из Жупање, члан групације „Центар за ненасилну акцију“ и Нермин Карачић из Сарајева који каже да се о догађајима говори без устезања, истинито и да је то прави пут за успостављање мира. Мир за њих нема алтернативу.

Жељко Вукељић, члан удружења ветерана и ратних војних инвалида „Милош Обилић“ из Новог Сада истакао је да је прије свега срећан што је члан мировне иницијативе која прије свега одаје почаст жртвама рата и војним и цивилним и изражава своје жаљење за губитком свих жртава на овим просторима.

- Дајемо поруку са овим својим гестом да је помирење и мир могућ, свјесни смо да без мира и суживота нема напретка у нашим срединама – истакао је Жељко Вукељић из Новог Сада.