Ситуација послије поплава

Начелник општине Шамац Саво Минић и руководилац Цивилне заштите Шамац Боро Богдановић 3. јуна су одржали конференцију за штампу на којој су упознали новинаре о тренутној ситуацији када су у питању поплаве и које се мјере предузимају, како до њих неби дошло. Констатовано је да је ЦЗ заједно са општинским менаџментом на вријеме дјеловала и није било већих проблема на овом подручју захваљујући штабу ЦЗ чији су припадници три дана на терену у обиласку мјесних заједница. Водом је било угрожено 16 објеката од којих један у Баткуши, у Новом селу 10 објеката и пет објеката у Луговима. Поплављено је 120 хекатара обрадивог пољопривредног земљишта. Минић је похвалио штаб Цивилне заштите општине Шамац и њихово ангажовање на спречавању поплава.

- Имајући у виду да се радило о већини атмосферских вода које су због обилних падавина угрозиле мјесне заједнице што због огромне количине воде, што због једног дијела непропусности канала који постоје на овом подручју, имали смо ситуацију да смо јуче имали 16 породичних стамбених објеката који су били угрожени водом, да се три дана званично са МЗ Горња Слатина завршило прокопавање одређених канала и праваца гдје смо успјели да свих 16 домаћинстава доведемо у стање да се воде повуку, тако да се ради на санацији штета, односно на прикупљању података које су то штете које су проузроковане од поплава – рекао је Саво Минић, Начелник општине Шамац.

Минић је истакао да је у оквиру општинске административне службе општине Шамац организована посебна комисија која је састављена од стручних лица и која ће обићи сва угрожена мјеста и извршити процјену штете. Он је позвао све грађане који су имали штету да се јаве, а да ће општински менаџмент заједно са Владом РС и њиховом одлуком у смислу елементарних непогода покушати да виде шта се може учинити.

Он се нада да ријеке Босна и Сава неће угрозити ово подручје јер се ситуација стално прати. Тренутни водстај ријеке Саве је 633 сантиметра.

Руководилац ЦЗ Шамац Боро Богдановић истакао је да је тренутно најактуелније да се преко повјереника у мјесним заједницама добију подаци који су то проблеми, почев од Тишине и Турсиновца, Шамца, Насеља Јасеник, Писара, Доње и Горње Црквине, Засавице.

- Морамо интервенисати јер се ситуација из сата у сат мијења. Штаб ЦЗ је ангажован и успјеће у интервалу предаха од кише интервенисати и не очекујем проблеме, јер су се све општинске структуре укључиле. Постоје индиције да је површинска вода дошла до септичких јама и да је дошло до излијевања и то ћемо морати поред редовног узорковања од стране санитарног инспектора континуирано пратити. Сем артерца у Хрватској Тишини гдје је установљено присуство бактерија у осталим испитаним узорцима за сада нема показатеља загађења. Скренуо бих пажњу становништву да послије повлачења воде прокухава воду за пиће. Спроводиће се и активности на дератизацији и дезинфекцији од заразних болести – рекао је Боро Богдановић, руковидилац ЦЗ општине Шамац.