Пуштена у рад нова плазма машина у Бадеру у Шамцу

Начелник општине Шамац Саво Минић и директор њемачке фирме „Бадер“, Бернард Шнајдер која већ пет година ради у Шамцу, 7. јуна су пресјекли врпцу и пустили у погон плазма машину за резање вриједности око 560 хиљада марака, чиме ће се процес производње убрзати за 30 одсто. У Фирми „Бадер“ данас ради око 50 радника, а у блиској будућности постоји перспектива за проширењем и отварањем још једне фирме у саставу „Бадера“ у Шамцу гдје ће се до краја године запослити око 30 нових радника.

Нова производна машина „Micro Step Plasma Oxufel“ (Plasma CC) за резање димензија је 2880 милиметара са 9000 милиометара. Има косо линеарно резање са покретањем портала у једном правцу и досеже брзину резања 50м/минуту. Постиже квалитетне резулате на материјалима од 60 до 80 милиметара, а са постојећим системом за сјечење лимови се сијеку до 150 милиметара. Има могућност бушења рупа до 30 милиметара и урезивање навоја до 20 милиметара. Машина се контролише уз помоћ унапријеђеног ЦНЦ контролора и њу чине два компјутера са којима је могуће понудити сваку модерну обраду метала – рекао је Бернард Шнајдер, директор фирме Бадер у Шамцу.

Он је истакао задовољство што је нова плазма инсталисана у Шамцу и што ће бити прилике за запошљавање нових радника.

Начелник општине Шамац Саво Минић истакао је да се не ради о обичном привреднику који улаже на шамачком подручју. Том приликом он је рекао да је увођење ове машине доказ пријатељства и посјете коју су представници шамачког менаџмента прошле године имали када су отишли у Франкфурт, посјетили тамошњу фирму „Бадер“ и укључили се у њемачку привредну комору.

-Драго ми је што је фирма Бадер инсталирала нову машину, ради се о машини нове генерације које не само да нема у БиХ, него и у ширем регону чиме ће сигурно довести нове послове у Шамац и на тај начин ћемо повећати обим производње. Битно је напоменути да сам са Шнајдером договорио, а општина Шамац је обезбиједила плац од 5000 метара квадратних гдје ће фирма Бадер инвестирати производну халу од 2400 метара квадратних, што значи запошљавање новог броја људи. Повећањем асортимана производа и обезбјеђивањем машина, обзиром да сировине постоје, имаћемо још једну фирму која ће бити дио фирме Бадер гдје ће се до краја године запослити 20 до 30 радника - рекао је Саво Минић, начелник општине Шамац.

Минић је истакао да је то је једини лијек за излазак из кризе, јер трговина и све остало је доживјело засићење, а производња поготово кад се ради о металним конструкцијама као што је овде случај сигурно има просперитет и будућност .

-Завршили смо имовинско-правне односе у смислу локалитета парцелизације итд. и према информацијама Шнајдера, конструкција за наведену халу је завршена и надамо се да ће до краја ове године хала бити постављена и можемо очекивати нова радна мјеста – нагласио је Минић.