Осми сусрет повратника жупе Тишина

У Доњем Хасићу код Шамца 10. јуна организован је осми по реду сусрет повратника у Жупу Тишина. На овом сусрету разговарано је о повратничким проблемима и пројектима који су или који ће бити реализовани. Осмом сусрету повратника Жупе Тишина поред повратника присуствовали су Начелник општине Шамац Саво Минић, потпредсједник Скупштине општине Шамац Ђуро Ивановић, предсједавајући Дома народа Сулејман Тихић, министар за расељена лица у Влади РС Омер Бранковић, представник Вијећа народа Томислав Томљеновић, савјетник Федералног министра за избјеглице Иво Јелавић и други.

Представници повратничких мјесних заједница изнијели су своје егзистенцијалне проблеме када је у питању повратак и овоом приликом похвалили и општинске власти Шамца који иако са скромним Буџетом помажу повратницима у рјешавању њихових проблема.

Сулејман Тихић дошао је први пута на овај сусрет и истакао да је дошао као предсједник СДА и предсједавајући Дома народа и као човјек који подржава општинуску власт Шамца да заједно помогу и учине шта могу у побољшању повратка и реализовања пројеката. Он је рекао да му ово све ствара додатну обавезу да учини много више у општини из које и сам потиче.

- Обећао сам да ће бити ријешена два пројекта. Први се односи на пут кроз Ново Село а биће ријешен преко Федералног министарства за избјеглице, и други пројекат чишћења канала од Новог Села према Толиси који ће бити проведен преко Агенције за воде Федерације БиХ а ако буде потребно биће ангажована и Агенција за воде Републике Српске – рекао је Сулејман Тихић.

Министар за расељена лица и избјеглице у Влади РС Омер Бранковић истакао је да је проблем сва три народа из реда повратничке популације исти, а такође и проблеми домицилног становништва који су били цијело вријеме на својим огњиштима, а они који су на функцијама настоје да ријеше и да се сви који желе да се врате на пријашња пребивалишта врате. Према његовим ријечима када је у питању посао то ће тешко ићи све док се не покрене производња и неки већи радови.

- На нивоу БиХ издвајено је око 80 милиона марака за четири последње године, а 40 хиљада породица жели да се врате на своја огњишта. За 10 година са ових 80 милиона проблеме повратничке популације не можемо ријешити. Једини излаз је да се БИХ кредитно задужи са 500 милиона марака – рекао је министар Омер Бранковић.

Бранковић је истакао да је из овог Министарства за општину Шамац када је у питању повратничка популација издвојено 60 хиљада марака, али да су то недовољна средства, па ће у том смислу покушати наћи нека рјешења.

Начелник општине Шамац Саво Минић истакао је да је осми сусрет повратника у Жупу Тишина један од најсадржајнијих у смислу присутних гостију, а и оних који нису присутни, а дали су не само декларативну подршку него истинску подршку која садржи низ активности.

- Из Федералног министарства обезбијеђена су средства за асфалтирање пута кроз Ново Село, сигурно једног од најурушенијих путева на овом подручју и чији износ средстава за реалиазицију овог пројекта износи 270 хиљада марака. То су значајна средства не само за општину Шамац, него и за било коју другу општину. Такође сам обавијештен да је за реализацију пројекта електрификације у повратничким мјесним заједницама обезбијеђено 133 хиљада марака, а упоредо са овим активностима смо завршили пројекат који се односио на реконструкцију породичних кућа гдје смо заједно са представницима повратничких мјесних заједница, координатором и представницима из кровног министарства одржали састанак који је уродио плодом тако да нам је одобрен износ од 200 хиљада марака. Правећи неки сума сумарум реализованих средстава на овом подручју од свих људи који су укључили у пројекте до Министарстава Владе РС, Министарстава Федерације БиХ на подручју повратничких мјесних заједница у овој години ће бити реализовано око 700 хиљада марака што у овако тешкој години рецесије и кризе сигурно представља један велики успјех. Ја овом приликом желим да се захвалим свима који су помогли, а највише Влади РС која је испратила сваки пројекат и наравно сарадњи која је била на завидном нивоу и надамо се да ће тако и остати – рекао је Саво Минић, Начелник општине Шамац.

Подсјећамо, према ријечима координатора за повратнчке мјесне заједнице Ивице Цвиткушића, у мјесне заједнице Ново Село, Хрватска Тишина, Доњи и Горњи Хасић и Турсиновац, досада се вратило 176 домаћинстава са око 500 становника и досада је обновљено 30 одсто девастираних или срушених кућа.