Шамчани и у Америци најбољи

Кристина Блажановић из Шамца обрела се у Америци и тиме испунила животни циљ да заврши своје високо образовање у Америци. Овиме је оправдала повјерење родитеља, браће и заједнице која јој је пружила основно образовање у Шамцу. Блажановићева је као добар студент и бољи од американаца показала да вриједи. Њен долазак кући и Шамац показује да она не заборавља и да цијени све оно што је као дјевојчица стекла. А све је почело 23. августа, сада већ давне 2006. године. Срећна што је уз најмилије бар мјесец два, нашла је времена да обиђе своје другаре и посјети општину Шамац.

-Бавила сам се, поред наравно школских обавеза писањем и цртањем, а енглески сам учила исто као и матерњи – српски. Хтјела сам да сама себи покажем и докажем да могу и хоћу више. Срећна сам. Компјутер и лутање по интернету су ми били путоказ. У другом разреду гимназије пријавила сам се на конкурс који је дошао од стране Министарства Просвјете Републике Српске, а радило се о студирању у иностранству. Превела сам себи конкурс и послала пријаву. Након извјесног времена обавијештена сам да сам изабрана са још око 100 апликаната да идем у Мостар на даља тестирања - каже Кристина Блажановић.

Блажановићева истиче да је као резултат тестирања у Мостару добила једно од два понуђена мјеста за студирање на Колеџу Уједињеног Савјета (United World College) у Новом Мексику. Општина Шамац је тада показала како треба улагати у младе и обезбиједила јој финансијску помоћ за завршетак Средње школе у вриједности три авионске карте које је она искористила у току 2006, 2007 и 2008. године у Новом Мексику. Након завршетка средњег образовања уписала се на факултет Колби Колеџ (Colby College) у држави МЕЈН и почела да студира биологију – ћелијска молекуларна концентрација, која се иначе назива биохемија. Досада је завршила двије године и уписала трећу редовно и један је од најбољих студената. У својој класи од 494 студента на 27 је мјесту. Захваљујући оваквом успјеху дата јој је шанса да се пријави за програм инжењерства који Колби Колеџ има са Дартмутх Колеџом.

Блажановићева напомиње да је успјела уз безграничну помоћ своје породице. У јануару 2010. године се пријавила за програм биохемијског инжењерства и у априлу текуће године сазнала резултат – примљена је. Програм је заснован на принципу, академска година 2010/2011 да проведе у Дартмутх Колеџу, да би завршила студије биохемијског инжењеринга. Као резултат овога Кристина ће за 5 година остварити 2 дипломе.

Према ријечима Блажановићеве, једна година на Колби Колеџу тренутно кошта 52 000 долара, а цијена сваке године расте. Као дио финансијске помоћи она заради радећи на факултету са компјутерима, а као највећи проблем истиче што јој студентска виза не дозвољава да ради више од 20 часова седмично, а и сам факултет има лимит од 12 часова седмично.

Од Дејвис фондације која стипендира интернационалне студенте у Америци који су завршили Колеџ Уједињеног савјета добија око 40 хиљада долара, а сам факултет даје јој помоћ од седам хиљада долара. Остале трошкове сноси Кристинина породица.

Након доласка у Шамац Кристина је како каже имала пријатан и конструктиван разговор са Начелником Савом Минићем који јој је обећао да ће њен захтјев прослиједити Министарству просвјете и културе Републике Српске. Нестрпљиво чека информације и не сумња да ће се њена жеља да јој је се финансисјки помогне остварити.

Овом приликом, видно задовољна што студира оно што воли, што су њена браћа и мајка увијек уз њу и њена општина Шамац, захвалила се искрено општинском менаџменту који помаже младе и обећала да ће своју општину представљати у свијету како она и заслужује.