Одржана сједница скупштине општине Шамац

Одборници Скупштине општине Шамац су на петнаестој редовној сједници Скупштине општине разматрали дневни ред од једанаест тачака. Императив Скупштине поред осталих била је и Информација о провођењу Одлуке о изради социјално - економске карте општине Шамац. Начелник општине Шамац, Саво Минић истакао је за говорницом да општински менаџмент у почетку није био ни свјестан колико је комплексно и колико захтјева рада израда једне социјално – економске карте, али истиче да је њен значај вишеструк.

- У социјално – економској карти се налазе подаци почев од полне, радне, старосне, вјерске и сваке друге структуре, броја домаћинстава, једне врсте пописа становништва. Дошли смо до одређених сазнања о којима смо само могли нагађати или баратати са прилично несигурним подацима, имајући у виду да је преко 50 одсто становништва уврштено у овој карти. Још нам је једино остало да се коригујемо са неким подацима које имамо, примјера ради, из Републичке геодетске управе или из Фонда за запошљавање тамо значи гдје имамо одређених показатеља сигурних материјалних, да их не само укомпонујемо у ову социјалну карту него да добијемо добру подлогу да општински менаџмент предузме све активности и мјере које су нужне и корисне у овом моменту са аспекта не саме социјално економске карте него глобално на подручју општине Шамац – рекао је Саво Минић начелник општине Шамац.

Према ријечима замјеника начелника општине Шамац, Симе Зарића, израда ове карте је уствари реализација једног битног суштинског пројекта, који има улогу да укаже на реалне социјално – економске прилике у локалној заједници у овом тренутку. Она ће уједно моћи да послужи као битан сегмент за израду стратешког плана Локално економског развоја општине Шамаац за период 2010. – 2015. година.

- Социјално – економска карта је урађена на више него високом нивоу узорака и зато се подаци из исте могу у већини случајева сматрати релевантним и поузданим, осим у неким случајевима гдје се подаци морају узимати из поузданијих извора, имајући у виду околности под којима је спровођена анкета и како су грађани одговарали на постављена питања – рекао је Симо Зарић замјеник начелника општине.

На шеснаестој редовној сједници Скупштине општине Шамац, одборници су усвојили Приједлог Одлуке о додјели општинских признања за 2010. години. Признања ће бити додијељена на свечаној сједници Скупштине општине Шамац која ће се одржати 15. априла

-Имамо традицију да тај дан додјељујемо општинске награде и признања. Овом путем би искористио прилику да се захвалим свима онима који су допринјели и послали своје приједлоге за награде и признања, првенствено Савјетима Мјесних заједница, политичким партијама, удружењима грађана који су сигурно допринјели да дођемо до што квалитетнијих рјешења – рекао је Предраг Маринковић предсједник Скупштине општине Шамац.

Маринковић је истакао да ће једина новчана награда у вриједности од 1000 марака припасти Клубу борилачких спортова из Црквине, јер је то клуб који броји 20 чланова који су постигли запажене резултате како на подручју РС и БиХ, тако и изван граница на међународној сцени. Највише општинско признање Повеља, додјелиће се служби Цивилне заштите Шамац, а са њиховим доприносом упознати су сви грађани општине Шамац. Они су постигли запажене резултате у области заштите и спашавања становништва и материјалних добара који доприносе укупном развоју и напретку општине Шамац.

На свечаној сједници 15. априла биће додиљене и три Плакете: Душану Јовановићу из Шамца за заслуге и врхунске резултате постигнуте у области културе, Марку Костићу из Шкарића за заслуге у области спорта и Златку Симићу за заслуге и резултате постигнуте у области пољопривредне производње.

Одборници Скупштине општине на свечаној сједници похвалиће и истакнуте институције и појединце за допринос у раду, Перу Живковића за успјехе у области спорта, Мјесну организацију Црвеног крста Обудовац, Перу Мокрића за успејхе у пољопривреди, Општински фонд солидарности за успјех у хуманитарном раду и Драгана Аранђића из Доње Слатине за постигнуте успјехе у области спорта и културе.

Поред Одлуке о изради социјално – економске карте и општинским признањима одборници су разматрали и усвојили извјештаје о раду јавних установа у 2009. години са Програмом рада за 2010. годину који су од значаја за локалну заједницу: ЈУ “Центар за социјални рад“, ЈУ „Народна билиотека“, ЈУ “Дјечије обданиште“, ЈЗУ “Апотека“, „Туристичка организација“ и ЈП “Слободна зона“ сви из Шамца.

Позитивно мишљење одборника без пуно полемике добио је и Извјештај о раду Општинске борачке организације Шамац за 2009. годину и Програм рада за 2010. годину.

Више фотографија са сједнице Скупштине у Фотоалбуму / дешавања.