Обиљежен дан Општине

Поводом 15. априла Дана општине Шамац, у Кино Сали је одржана свечана сједница којој су присуствовали представници политичког, јавног, културног, спортског и друштвеног живота ове локалне заједнице и бројни гости из сусједних општина, те братских општина Борова из Хрватске, Чајетине из Србије. На почетку свечане сједнице прочитани су бројни телеграми упућени на адресу предсједника Скупштине општине и Начелника општине Шамац у поводу прославе 15. априла. Телеграме честитки послао је предсједник РС Рајко Кузмановић, предсједник НСРС Игор Радојчић, министар трговине и туризма Предраг Глухаковић, Владика зворничко тузлански Василије и други.

Своје прве мисли поводом свечаног тренутка упућујем онима који су дали животе за РС, прве су ријечи којима се присутнима обратио предсједник СО Шамац Предраг Маринковић.

- Треба да славимо свечани дан, али треба и да обећамо, да оптимистички гледамо у будућност, а то је да ћемо настојати да обезбиједимо једну економску будућност наше општине. Сигурно ћемо водити рачуна да на нашу општину доведемо праве инвеститоре, да покренемо нашу привреду и да обезбиједимо оно што нам је животно потребно, а то су радна мјеста - рекао је предсједник Скупштине Предраг Маринковић.

Чинимо напоре да се реализацијом бројних пројеката укључимо у савремене токове када је у питању стварање љепшег и просперитетнијег живота за наше грађане, завршио је своје обраћање присутнима на сједници Маринковић.

-Одолијевамо свим изазовима времена у коме живимо оптерећеног бременог тешке кризе рекао је начелник општине Шамац, Саво Минић.

-Имамо низ капиталних пројеката који не да нису застали, него иду пуном паром. У овом моменту сви проблеми који постоје нису утицали да капиталне инфраструктурне инвестиције које не да не стају, него смо отворили и три нова градилишта на подручју општине. Мислим да смо једна од ријетких општина која испуњава не само Буџет и оно што је зацртано Буџетом, него и предизборна обећања – рекао је Минић.

Амбијент у којем сада живимо разликује се од онога у којем смо почели, нагласио је Минић, и додао да је за боље и љепше сутра грађана ове локалне заједнице последњих година инвестирано око четири милиона марака.

Априлска признања Скупштине општине Шамац ове године добило је 10 појединаца и неколико организација. Предсједник Скупштине Предраг Маринковић уручио је признања, пет похвала, једну новчану награду, три плакете и једну Повељу.

Похвале су уручене Пери (Илије) Живковићу, Мјесној организацији Црвеног крста Обудовац, Пери (Миленка) Мокрићу, Општинском Фонду солидарности и Драгану Аранђићу из Доње Слатине.

Априлска новчана награда у вриједности од 1000 марака припала је Клубу борилачких спортова из Црквине.

На свечаној сједници, предсједник Скупштине уручио је и три Плакете, Душану (Цвјетка) Јовановићу из Шамца, Марку (Милоша) Костићу из Шкарића и Златку (Давида) Симићу из Крушковог Поља.

Највише у рангу признања, Повеља, уручена је Служби Цивилне заштите општинне Шамац за изузетне заслуге и резултате остварене у области заштите и спашавања становништва и материјалних добара који доприносе развоју и напретку општине Шамац.

-Хтио бих прије свега да истакнем да је ова Повеља признање за све оно што смо ми учинили у протеклом периоду. Пуно је урађено, и признање засигурно даје још више снаге да истрајемо на задацима који су пред нама у току ове године- рекао је Боро Богдановић руководилац Цивилне заштите.

У оквиру културно умјетничког програма учестовали су, новоформирани градски хор Српског соколског друштва „Свети Василије Острошки“ из Шамца и овом приликом извели три композиције са солистом др Јованом Живковићем и хоровођом Радетом Босићем. У организацији СПКД “Просвјета“ из Шамца, чланови овог друштва извели су рецитал „Зидајте храм бео ко манастир“. Публици се такође у културно умјетничком програму представила Етно група СПКД “Просвјета“ са три композиције. Сплет игара из Посавине на крају програма извели су чланови СПКД „Просвјета“ из Обудовца.

На централном тргу испред споменика палим борцима, мјесни свештеник Јово Лакић са осталим свештеним лицима из окружења, а присуству домаћина и свих званица на завршној свечаности служио је Парастос свим онима који су дали животе за РС, али и онима који су кроз вијекове гинули за слободу српског народа. Вијенци и цвијеће положени су испред обиљежја жртвама фашистичког терора на овом подручју у другом свјетском рату.

Више фотофрафија у фото-албуму, секција дешавања.