Омладински парламент заживио у Шамцу

У Шамцу је 21. априла одржана прва Скупштина Омладинског парламента општине Шамац којом је предсједавао начелник општине Саво Минић. Организатори ове Скупштине је Омладински парламент Средње школе „Никола Тесла“ у Шамцу. Поред 25 младих парламентараца који чине Скупштину омладинског парламента и координатора за рад Омладинског парламента проф. Милорада Јандрића, присуствовали су представници из Краљевине Норвешке, Фондације Е-Плус, предсједник Скупштине општине Шамац Предраг Маринковић и начелник одјељења за привреду и друштвене дјелатности Милан Симић.

На Скупштини је разматран дневни ред од шест тачака, политичко питање од интереса за ученике, приједлози малих и великих пројеката, одлуке о финансирању пројеката и Актуелни час. Сви присутни парламентарци узели су активо учешће у раду ове Скупштине што је дало резултате да се прихавате два мала и три велика пројекта које ће општина Шамац подржати Буџетом у износу од пет хиљада марака, а тражиће се и донатори.

- Општина ће исфинансирати ове пројекте имајући у виду да се ради о пројектима који су нужни, а већ дјелимично и предвиђени Буџетом – рекао је Начелник општине Шамац Саво Минић.

Минић је истакао да је изненађен како су ученици припремили материјале и комплетну Скупштину, а и њиховим зрелим дискусијама.

- Вјерујем да је наша омладина не само спремна за животне изазове него и на живот гледа сасвим реално. Сви смо свјесни ситуације у којој се налазимо и ово је један почетак не само развоја демократије, него и припреме нашег младог друштва на начин како путем демократичности, путем надлежних органа општине и свих осталих који представљају државне институције омогућити да се добар пројекат реализује у дјело. То је наравно само путем институција и на овакав начин. Општина Шамац безрезеревно подржава све ово, и сигурно је да је ово нешто на чему ћемо истрајати. Ја сам већ на овој Скупштини најавио и тражио следећу сједницу парламента и договорили смо се око неких питања везаних за дневни ред – истакао је Минић.

Представница Фондације Е-Плус, Лидија Марковић истакла је да су пројекат Омаладински парламент донијели пријатељи из Краљевине Норвешке из града Санднеса и да је њихов задатак да га проводе даље у свих 63 општина Републике Српске.

- Ово је већ шеста општина како проводимо пројекте и врло смо угодно изненађени како млади људи показују једну зрелост и озбиљност. Вјерујем да ће једнога дана постати прави чланови парламента НСРС и да иду у добром правцу – рекла је Лидија Марковић представник Фондације Е-Плус.

Она је истакла да је циљ пројекта да се омладини подигне свијест о демократији и да се науче како функционише локална заједница, самим тим општина, држава, а њихов план кретања је ка ЕУ, а самим тим израда и прављење пројеката.

Предсједник Омладинског парламента Средње школе Стефан Ћосић који је са својим другарима боравио у граду Санднесу истакао је захвалност општинском менаџменту Шамца што су омогућили и подржали рад парламента омладине и да се пројекат пренесе из Норвешке у Шамац.

На сједници Омладинском парламента подржана су два мала пројекта и три велика. Ради се о малим пројектима „Набавка спортске опреме“, „Проширење рачунарске мреже“, оба у вриједности 1840 марака и три велика, „Набавка лаптопа и пројектора“, „Опремање кабинета физике“ и „Реконструкција озвучења“. Сва три пројекта у вријендости 4600 марака које ће општина Шамац и донатори финансирати.

Представници Омладинског парламента из Шамца подијелили су захвалнице представницима Норвешке Владе, Е-Плуса, Начелнику општине и Предсједнику Скупштине, КООРДИНАТОРУ ЗА РАД СА ОМЛАДИНСКИМ ПАРЛАМЕНТОМ, штампарији и ученику Срђану Митровићу за техничку подршку, а представници Норвешке додијелили су диполоме Начелнику и Предсједнику Скупштине Сави Минићу и Предрагу Маринковићу, као и предсједнику Омладинског парламета Стефану Ћосићу.