Одржан састанак са седам директора јавних предузећа и установа чији је оснивач општина Шамац

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић рекао је, након састанка са директорима седам јавних предузећа и установа чији је оснивач општина, да до краја године неће бити повећања цијена комуналних услуга и услуга боравка дјеце у Дјечијем обданишту "Радост".
"Сви трошкови које изискује пословање јавних предузећа и установа ћемо финансирати из буџета општине Шамац у износу који је потребан", рекао је Милићевић.

Он је навео да је ово један од два годишња састанка које одржава са представницима свих јавних установа и предузећа да би сагледали све проблеме са којима се суочавају имајући у виду пандемију и тешку економску ситуацију.
Милићевић је истакао да се буџет општине пуни у прва три мјесеца за 20 одсто лошије него у прошлој години.
Он је новинарима изјавио да су општина и представници јавних предузећа договорили и реализацију великих пројеката, а један од тих пројеката јесте проширење водоводне мреже, пројекат електрификације пољопривредних површина на овом подручју и проширење капацитета Дјечијег обданишта у Шамцу.
Радове ће дијелом финансирати из буџета, а дијелом са виших нивоа власти.
"Донијели смо одлуку да морамо ићи у реструктурисање дуга када је ријеч о Јавном предузећу "Водовод и канализација" како би обезбиједили неопходна средства за проширење водоводне мреже. Директор ме је информисао да ћемо већ у другој половини године ићи са пројектом проширења водоводне мреже зависно од заинтересованости грађана мјесне заједнице (МЗ) Ново Село, а у наредном периоду на подручју МЗ Лугови и МЗ Крушково Поље зависно од интересовања грађана јер ће то захтијевати и одређено финансијско интересовање грађана", навео је он.
Он је истакао да је договорено са директором предузећа "Слободна зона" да неће бити промјене цијена одвоза комуналног отпада, а да ће обезбиједити средства за још један камион за одвоз смећа дијелом из буџета општине, а дијелом од средстава овог предузећа у другој половини године уз помоћ фонда за заштиту животне средине и општине Шамац.
Из Дома здравља су током састанка нагласили, напоменуо је Милићевић, да функционишу у тешкој ситуацији у условима ковида 19, али и изразили спремност да наставе да обављају активности у врло сложеним условима, уз констатацију да је епидемиолошка ситуација задовољавајућа.
"За Центар за социјални рад договорили смо да ћемо ићи у један вид интерне ревизије свих корисника који су у неком ранијем периоду добијали значајан износ за помоћ по рјешењима, али су можда изгубили то право", навео је Милићевић.
Милићевић истиче да је сарадња са свим институцијама БиХ  и РС неопходна у свим локалним заједницама.
„Морам истаћи да је свака сарадња као и сваки дијалог подразумјева да имате двије стране. Хоћу да вјерујем да ће та друга страна постојати, јер у садашњим околностима имамо ситуацију у цијелој РС  да значајан дио општина у РС  у суштини нема транспарентан приступ јавним позивима када је ријеч о инфраструктурним средствима која се додјељују од стране  Владе РС“, каже Милићевић.

Вршилац дужности директора ЈП „Водовод и Канализација“ Михајло Ђурђевић да је предузеће које он представља било у тешким дуговима које су у последње четири године значајно консолидовали и ушли у мјесечну ликвидност, али то није довољно.
„Сачинили смо финансијски план  реконструкције, али и план развоја и проширења водоводне мреже  и опреме која нам је неопходна. Надам се да ћемо успјешно завршити ове пројекте  који су пред њима и кренути у развој водоводне мреже и набавку машина чиме би смањили губитке у водоводној мрежи, а и обезбједили кавлитетно снабдијевања грађанства питком и квалитетном водом“, каже Ђурђевић.
Вршилац дужности директора Центра за културу Миланка Благојевић истиче да је договорена координација Центра са дјечијим обданишем у смислу организовања заједничких пројеката.
„Новина је сарадња са Домом културе „Милан Јелић“ у Обудовцу, а то и јесте у нашој надлежности. Најваљено је низ манифестација  које ће се дешавати у Шамцу и у Обудовцу, занимљивих пројеката као што је дјечија представа која је већ играна и у Шамцу и у Обудовцу“, каже Благојевићева.