Обиљежен дан општине Шамац (ФОТО)

У поводу Дана општине Шамац, 15. априла представници Општине Шамац и Борачке организације положили вијенце на централни споменик палим борцима у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату на којем су урезана имена 440 погинулих бораца Друге посавске бригаде, од којих су 362 била са шамачког подручја, а након тога уз поштовање епидемиолошких мјера у просторијама Српске православне цркве, Старом сату одржана свечаност на којој су додијељена признања истакнутим појединцима и установама за 2020. годину.

Начелник општине Ђорђе Милићевић је рекао да Дан општине обиљежавају у нешто другачијем формату него ранијих година, те подсјетио да се име општине први пут помиње 1725. године, а нека села попут Обудовца и Слатине још у 16. вијеку, што говори о традицији живљења у Посавини.
Он је истакао да младе генерације морају знати да је Шамац био један од првих градова са уређеном инфраструктуром и архитектуром.
„Општински менаџмент се трудио у протеклих четири  године  да реализује, иако оскудним финансијским средствима  значајне инфраструктурне објекте у свим мјесним заједницама и градском језгру. Упркос тешкој економској ситуацији ми ћемо истрајати на путу да завршимо одређене инфраструктурне радове у Шамцу“, каже Милићевић.
Он је додао да остаје подршка пољопривреди, привреди, подршка социјалним категоријама и друге нашле своје мјесто у Буџету.
„Поручујем грађанима да ћемо у наредном периоду у дијелу привреде упркос пандемији имати одређене  производне капацитете. Сигуран сам да ће то додатно оснажити општину Шамац“, каже Милићевић.
Милићевић је најавио да ће у наредних мјесец или два заједно са грађанима у мјесним заједницама Баткуша и Обудовац реализовати одређене пројекте, проширити водоводну мрежу на подручје мјесних заједница Лугови и Ново Село, а неће изостати ни подршка пољопривреди.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић рекао је да су данас уприличили свечаност у просторијама Српске православне цркве које су добили на кориштење, те додијелили признања уз поштовање епидемиолошких мјера.
Представник Савјета мјесне заједнице Обудовац Драган Митровић захвалио је Општинској управи што је препознала иницијативу и потребу за реализацијом значајних пројеката у Обудовцу, а поред осталих, ријеч је о стављању у функцију Ватрогасног дома, уређењу центра и изградњи вртића.
„Ова Повеља је захвалност свим грађанима Мјесне заједнице Обудовац који су дали подршку Савјету Мјесне заједнице да реализује са општином пројекте“, каже Митровић.
Поводом Дана општине Шамац скупштина општине додијелила је признања, повељу, три плакете и пет похвала.
Највиши облик јавног признања у општини за 2020 годину, Повеља додијељена је Мјесној заједници Обудовац због изузетних заслуга и резултата остварених у дужем временском периоду, а који доприносе укупном развоју и напретку  општине, а посебно доприноса у реализацији инфраструктурних пројеката у мјесној заједници.
Плакета је додијељена протојереју ставрофору из Шамца Јови Лакићу за изузетан развој општине кроз свој несебичан дугогодишњи рад и залагање и учињена дјела која заслужују опште признање и поштовање.
Ђорђи Којићу из Обудовца власнику фирме „Брчко Гас“ за допринос у хуманитарним и добротворним акцијама, испољену солидарност и друга дјела хуманитарног значаја.
„Екомед“ д.о.о. из Црквине за резултате у привређивању, освајању нових технологија и техничких унапређења.
Похвале су додијељене ЈЗУ „Дом здравља“ Шамац за пожртвовање у борби са епидемијом корона вируса и несебичног пожртвовања у спасавању становништва од заражавања.
Плесни студио „Принцесс“ за успјех у раду кроз вишегодишњу организацију и учешће у бројним културним и хуманитарним манифестацијама и значајан допринос развоју културног живота на подручју општине Шамац.
Зорану Зорановићу – постхумно за истакнути друштвени рад и допринос развоју спорта на подручју општине Шамац.
Грађевинском одбору за изградњу  капеле у Трњаку због стварања амбијента који доприноси побољшању услова живота повратника на том подручју.
Станиславу Миловановићу из Шамца  за истакнути допринос у хуманитарним и добротворним акцијама и испољену солидарност.