Одржана седма редовна сједница Скупштине општине Шамац (ВИДЕО)

У Шамцу је данас одржана седма редовна сједница Скупштине општине на којој су одборници расправљали и усвајали 19 тачака дневног реда и тако доносили одлуке значајне за ову локалну заједницу. Након информисања од стране начелника општине Ђорђа Милићевића о раду начелника између двије сједнице Скупштине приступило се разматрању и усвајању дневног реда.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић информисао је данас локални парламент да у овој локалној заједници ових дана почиње реализација капиталних инвестиција упркос свим финансијским проблемима са којима је суочена локална управа када је у питању „Хранапродукт”.
Милићевић је информисао одборнике да је у општинском буџету у 2020. години обезбијеђено 73.000 КМ са ПДВ-ом за асфалтирање улице у Новом Селу у дужини од 600 метара, ширине 3,5 метра, а чија реализација започиње данас.
Он је рекао да у наредном периоду почиње изградња пјешачке и бициклистичке стазе у Улици краља Александра Карађорђевића, према пруђанском мосту, која кошта 38.000 КМ са ПДВ-ом.
Милићевић је информисао Скупштину да је општина од Фонда за заштиту животне средине Републике Српске већ четврту годину заредом добила финансијска средства за подршку у даљем опремању ЈКП "Водовод и канализација" у износу од 25.000 КМ.
Он сматра да ће то, уз подршку општине од 20.000 КМ, бити довољно да се предузеће опреми за проширење водоводне мреже. за почетак у насељу Лугови и Новом Селу.
„Добили смо и 45.000 КМ од Фонда за заштиту животне средине за даље опремање ЈП „Слободна зона“. Очекујем да ћемо уз средства која обезбиједи „Слободна зона“ набавити додатне камионе. Идемо по принципу по којима смо и протеклих година радили, суштина је да кроз донаторска средства и уз учешће општине обезбједимо додатна средства не узимајући никаква кредитна задужења", рекао је Милићевић.

Милићевић додаје да га  радује што је данас усвојен извјештај о раду предузећа "Водовод и канализација", које је прије четири године имало укупан дуг од 1.350.000 КМ, а у данашњој информацији констатује се дуг од 1.050.000 КМ без икаквих кредитних задужења.
"Постигнута је ликвидност функционисања овог предузећа што је врло битно када је ријеч о једном стратешком предузећу. У наредном периоду врло је битно да са властитим средствима, кроз реструктуирање постојећег дуга, идемо у проширење водоводне мреже, за шта су потребна додатна финансијска средства, која ћемо тражити из других извора", рекао је Милићевић.
Начелник је рекао да је Скупштина општине Шамац усвојила данас извјештај о раду и позитивном пословању локалног Дома здравља.
"Грађани, који се вакцинишу ван Републике Српске, треба да се након имунизације пријаве овој здравственој установи како би запослени у њој имали информацију о броју грађана који су примили вакцину против вируса корона", рекао је Милићевић.
Милићевић је нагласио да је локална управа задовољна степеном вакцинације, зависно од броја вакцина која пристижу у Шамац.
"У нашој локалној заједницу вакцинисано је више од 1.500 лица", рекао је Милићевић.

Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић рекао је новинарима да су одборници данас усвојили неколико тачака у вези са јавним установама и предузећима, те посебно издвојио предузеће "Слободна зона", у вези са којим су донијели одлуку о давању овлаштења за обављање послова из надлежности Скупштине.
"До сада је био случај да Скупштину „Слободне зоне“ чине сви одборници локалног парламента. Међутим, када смо радили анализу процјена је била да те скупштине нису биле ефикасне, те смо због ефикаснијег и бржег рада предузећа донијели одлуку да овластимо пет лица, колико је тражио Надзорни одбор предузећа, која ће убудуће чинити Скупштину „Слободне зоне“", рекао је Варадиновић.
Варадиновић је рекао да су одборници данас дали и сагласност о цјеновнику комуналних услуга "Слободне зоне", који је један од најнижих у региону.

На данашњој редовној сједници Скупштине одборници су разматрали и усвојили  одлуку о давању овлашћења за обављање послова из надлежности Скупштине ЈП“Слободна зона“ у име оснивача,  одлуку о сагласности на цјеновник комуналних услуга ЈП „Слободна зона“, одлуку о усвајању Плана за измирење неизмирених  обавеза пренесених из претходног периода,  извјештај о  остварењу годишњег плана имплементације Стратегије развоја општине Шамац за 2020. годину, те информацију о пословању КП „Водовод и канализација“ Шамац за 2020. годину и информацију о плану пословања ове установе за 2021. годину.
Подршку одборника  добио је извјештај о пословању ЈУ „Центар за социјални рад“ за 2020. годину са годишњим обрачуном, Програм рада и финансијски план ове јавне установе, извјештај о раду и пословању ЈЗУ „Дом здравља“ Шамац  за 2020. годину са финансијским резултатом пословања и план рада са финансијским  планом  за 2021. годину, те финансијски извјештај за период јануар – децембар 2020. године ЈПУ „Радост“ Шамац.
На данашњем редовном скупштинском засиједању одборници су разријешили дужности вршиоце директора и именовали директоре ЈПУ „Радост“ и Центра за културу.