Predviđena podsticajna sredstva u polјoprivredi

Načelnik Odjelјenja za privredu i inspekcijske poslove Predrag Nedić izjavio je da je opština Šamac iz budžeta za ovu  godinu za podsticaje u polјoprivredi predvidjela sredstva u visini od 110.000 KM, te da je objavlјen i novi Pravilnik po kome se isplaćuju podsticajna sredstva, tako da se sa zahtjevom polјoprivrednici mogu prijaviti do 31. oktobra ovom Odjelјenju.
„Pravilnikom smo predvidjeli podsticaje za bilјnu, stočarsku proizvodnju i vanredne mjere pomoći“, kaže Nedić.

On je dodao da u okviru podrške bilјnoj proizvodnji podržavaju proizvodnju voća, povrća, glјiva i lјekovitog bilјa preko otkuplјivača proizvoda, a pored toga dodatno stimulišu nabavku opreme za plasteničku i stakleničku proizvodnju i obezbjeđenje zdravstvenog nalaza za bilјke koje se pojavlјuju u prometu.
„Kroz stočarsku proizvodnju podržavamo tov i proizvodnju rasplodnih grla za povećanje stočnog fonda i finansijsko učešće u vađenju i analizi krvi kod životinja. U okviru stočarske prizvodnje podržavamo i proizvodnju pčelinjih društava preko naših udruženja“, kaže Nedić.
Nedić napominje da vanrednim mjerama pomoći hitno reaguju na ublažavanje poslјedica elementarnih nepogoda (požara i sl) koje se dese u polјoprivrednim domaćinstvima.
On dodaje da ove godine kroz Pravilnik nisu predvidjeli sredstva za podsticaj za proizvodnju duvana u listu iz razloga što dio sredstava za podsticaje planiraju preusmjeriti za projekat elektrifikacije u cilјu jeftinijeg i ekološki čistijeg navodnjavanja polјoprivrednih površina u svrhu povećanja i pobolјšanja kvaliteta polјoprivrednih proizvoda.
„Kroz budžet planiramo i podršku projektima u polјoprivredi koje provodi Ministarstvo polјoprivrede, Jedinica za koordinaciju polјoprivrednih projekata preko Jedinica lokalnih samouprava i naših polјoprivrednih udruženja“, kaže Nedić.
On je podsjetio da opština Šamac od 2017. godine drži kontinuitet u odobravanju i isplati podsticaja u privredi i polјoprivredi, te da su za 2020. godinu isplatili u cjelosti želeći da ovaj kontinuitet zadrže i u budućem periodu.
„Iz godine u godinu imamo preko 350 zahtjeva, odnosno preko 300 domaćinstava koja ostvaruju pravo na ova sredstva“, kaže Nedić.

Svetlana Pavlović, dipl. žurnalista