Pretraga

Otvorena izložba karikaturiste, sveštenika Bojana Jokanovića

U Galeriji "Stari sat", Centar za kulturu sinoć je priredio izložbu  Bojana Jokanovića. U okviru izložbe publika je imala priliku da prisustvuje promociji knjiga: "100 Sizifovih pravila", "Ilustrovani bonton" i "100 Sizifovih pravila 2", a imali su i  priliku da kupe jedan od naslova. Izložba ostaje otvorena do dalјe.
Direktor Centra za kulturu Milanka Blagojević kaže daje izložba otvorena u sklopu manifestacije „Šamačko lјeto, te da je borba Bojana Jokanovića za jezik i pravopis  specifična jer on na jedan pitak način prikazuje jezičke nedoumice  i one jezičke greške koje svi često pravimo.

Sveštenik, ilustrator i karikaturista Bojan Jokanović izložio dio ilustracija koje je uradio za potrebu projekta „Sizifova borba za pravopis“  dosada objavio tri knjige u vezi sa pravopisom, te  na beogradskom sajmu knjiga očekuje dodatna četiri projekta u saradnji sa izdvačkom kućom „Vulkan“.
„Riječ je o sizifovskoj borbi za pravopis gdje sam mitološkom junaku Sizifu  dao vaspitno obrazovni karakter, jer kada smo učili iz mitologije o sizifu  kada smo učili smo da je Siziv personifikacija jednog uzaludnog truda. Htio sam  da on ne ostane upoznat po tom sjećanju,  nego da se  bavi pravopisom i ćirilicom, pismenost više treba nego ikada“, kaže Jokanović.

On kaže da je napisao prvu knjigu za početnike sa osnovnim jezičkim pravilima, drugu knjigu   za napredniji nivo i knnjiga broj tri koju očekuje da bude predstavlјena na beogradskom sajmu  knjiga koja će sadržavati 100 jezičkih pravpisnih pravila  koje će biti za ozbilјnije poznavaoce pravopisa.
„Ilustracije su namjenjene svima od 7 do 107 godina, Ovo slikovnica vizuelno se najbolјe pamti,  to je najbolјi način da se približi  starima, mladim i roditelјima koji su preskočili ovaj dio u nekom dijelu obrazovanja  ili mladim koji tek polićeu u taj svijet, knjiga je prilagođena svima. Vizuelno  sam je prilagodio  mlađoj generaciji dječici,  jer su oni moja cilјna grupa“, kaže Jokanović dodajući da je počeo da piše 2015 godine kada je na društvenim mrežama vidio komentare gdje bilo mnogo jezičkih nedoumica, a danas ih ima više od 300.

On kaže da je njegova prva knjiga  bila najtraženija 2019 godine na beogradskom sajmu, te da mu je ona dala vjetar u leđa leđa da nastavi pa je prošle godine objavio knjigu broj dva i ove godine knjigu broj tri.
„Na beogradskom sajmu  objaviću bojanku na ćirilici  za mališane,   dok djeca boje Sizifa da uče i ćirilicu, a objaviću  i knjigu „Neće grom u koprive“  zbornik jezičkih idioma u srpskom jeziku“, kaže Jokanović.

Svetlana Pavlović, dipl.žurnalista