Књижевни клуб „Савовање“ обиљежио 45 година рада

Књижевни клуб „Савовање“ у Шамцу је свечаном академијом обиљежио 45 година рада.
На свечаности у хотелу "Плажа" у Шамцу подијељена су признања за допринос раду овог клуба.

Предсједник Књижевног клуба "Савовање" Илија Павловић истакао је да је посебно признање додијељено Миловану Дујковићу, који је 1976. године присуствовао оснивачкој скупштини.
Дујковић због нарушеног здравља није присуствовао данашњој свечаности, па су признање почасног члана преузели његова кћерка Слађана и син Боро.
Дипломе су додијељене предсједнику Скупштине општине Сими Варадиновићу и новинару Светлани Павловић, који су дали велики допринос афирмацији клуба, културе, језика и писма српског народа.

Предсједник клуба Павловић рекао је да књижевни клуб "Савовање" није престајао са радом ни током великих искушења, као што су рат, поплаве, истичући да су људи писали и у рововима и за вријеме поплаве.
"До сада смо објавили више од 170 књига свих жанрова, издали Зборник 2009. године заједно са клубом "Јован Дучић" из Дервенте, Зборник 2010. године заједно са клубом "Јован Дучић" и клубом "Луча" из Власенице. Ове године издали смо свој властити Зборник у коме се види историјска стаза "Савовања" од 1976. године до данас", каже Павловић.
Он је подсјетио да је у Зборнику заступљено 28 писаца који тренутно дјелују и стварају у "Савовању", али и писаца који су стварали овај клуб, а који нажалост нису међу живима.
"Од 1976. године остали смо без 16 наших чланова, али остала су њихова дјела и захваљујући њима, имамо чиме да се поносимо и наставимо стазе гдје су они стали", рекао је Павловић и додао да клуб "Савовање" тренутно има 45 чланова.

Потпредсједник Скупштине општине Јадранка Ђукић, која је у име предсједника Скупштине Симе Варадиновића примила диплому, честитала је 45 година рада књижевном клубу и захвалила за признање у име општинске управе.
"Поносни смо што скоро пола вијека имамо књижевни клуб "Савовање", који даје велики допринос становницима општине Шамац", навела је она.

Данашњој академији присуствовали су гости пјесници из Сомбора, Власенице, Бијељине, Доњег Жабара, Пелагићева, Добоја, Дервенте, Лопара, Братунца, Рогатице, Прњавора, Модриче, Брчког, Штутгарта, Швајцарске.