У Новом Селу пуштена у рад водоводна мрежа

У Новом Селу код Шамца у рад је пуштена водоводна мрежа чиме је за 60 домаћинстава обезбијеђена питка вода. Укупна вриједност пројекта је 85.000 КМ, од чега 35.000 КМ мјештани Новог Села, 25.000 КМ Фонд за заштиту животне средине и 20.000 КМ општина Шамац из Буџета. Комплетне радове је изводило по први пут предузеће “Водовод и канализација” из Шамца.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић каже да је у протеклих пет мјесеци у овој Мјесној заједници општина уложила преко 200.000 КМ, поред водоводне мреже, асфалтирала и главну улицу у вриједности од 110.000 КМ, те да је срећан што је све послове око изградње водоводне мреже урадило предузеће „Водовод и канализација“ из Шамца.

„Ово је само почетак проширења водоводне мреже на подручју општине Шамац, а планирамо током 2022 године да наставимо са истим активностима. Тренутно вршимо анкетирање мјештана Мјесних заједница Крушковог Поља и Лугова,“каже Милићевић додајући да им је циљ да у наредим годинама врше проширивање водоводне мреже са средствима из Буџета и мјештана и ако је могуће са што мање кредитних средстава.
Директор предузећа „Водовод и канализација“ Михајло Ђурђевић истиче да је пуштање водоводне мреже у аутоматски рад, заједничким учешћем општине и грађана и уз рад овог предузећа добар примјер како се са мало новаца може урадити велики посао.
„Имати овакву воду са бунара од 120 метара дубине је велико богатство. Бунар се снабдијева дубинском пумпом коју покреће фрекфентни регулатор, мјери се притисак у мрежи и као повратна информација задаје електроници колики притисак да одржава у мрежи, нема водоторња, нема казана. Ово је савремено решење које се иначе примјењује у свијету, које је далеко јефтиније, мање троши струје и корисније  је за све грађане, а притисак је стабилан и износи четири бара у цијелој мрежи“, каже Ђурђевић.

Предсједник Савјета Мјесне заједнице Ново Село Живко Тадић захвалио се предузећу „Водовод и канализација“, мјештанима и општини истичући да је урађен огроман посао вода која живот значи, а користиће је 300 становника ове Мјесне заједнице од којих је 70 дјеце узрасата до Средње школе.
Мјештанка Цвијета Ивановић каже да је прије 20 година дошла овдје у Ново Село на ледину ништа није било, а сада имају све, асфалтиране улице, струју, насеље, квалитетну и питку воду коју неморају више да носе у канистерима.

Светлана Павловић, дипл.журналиста