Деминирање на шамачком подручју улази у завршну фазу

На данашњем састанку начелника општине Шамац Ђорђа Милићевића, представника Центра за уклањање мина у БиХ, Републичке управе ЦЗ, Оружаних снага БиХ и ЦЗ општине Шамац закључено је да се ушло у завршну фазу уклањања мина на подручју општине Шамац. Остало је да се деминира 1,4 милиона м2 и реализација пројекта за уклањање површина под минама биће обављена почетком фебруара чиме би општина Шамац била општина без мина.
Донаторска средства за деминирање преостале површине су обезбјеђена.

Шеф канцеларије БХ МАЦА ИЗ Бањалуке Бојан Клепић каже да је након овог значајног и корисног састанка акценат стављен на реализацију израде пројекта минско сумњиве површине (МСП) који обухвата комплетну општину Шамац са угроженим мјесним заједницама од мина, а  реализацијом пројекта која ће бити у скорије вријеме општина Шамац се ослобађа од мина.
„Општина Шамац је имала веома сложену минску ситуацију и највише цивилних жртава. Од мина је  настрадало 36 лица, а од тога је 19 са смртним исходом и 17 са теже и лакше рањено“, каже Клепић.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истиче да је данашњи састанак увод у завршну фазу уклањања мина на подручју општине Шамац послије дуго година, те да је добио податак да је на овом подручју 2005. године под минама било 15 милиона м2, а остало је да се деминира још 1,4 милиона м2 у мјесним заједницама Обудовац, Средња Слатина, Гајеви, Баткуша, Корница и Гребнице.
„На данашњем састанку сви смо заједно искоординирали све активности које су неопходне урадити у припреми овог пројекта који ће започети у фебруару мјесецу“, каже Милићевић изражавајући задовољство  досадашњом сарадњом.
Командант деминерског батаљона БХ пуковник Хазим Махрић каже да му је била част присуствовати координацијском састанку и са представницима БХ МАЦА, цивилне заштите општине Шамац и начелником општине, те да је њихов заједнички циљ чишћење површина  загађеним минама.